Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба

Герасимовски: Преку соработката со „Банка за храна“ секој месец помагаме на повеќе од 400 лица во социјален ризик

Општина Центар ја продолжува соработката со организацијата за поддршка и помош на социјално обесправени и сиромашни граѓани „Храна за сите – Банка за храна МК“. Градоначалникот Горан Герасимовски и претседателот на организацијата, Душко Христов потпишаа Меморандум за соработка кој е во рамки на реализација на проекти во сферата на социјалната помош и поддршка, обезбедување храна и хигиенски и материјални средства на лицата и фамилиите во социјален ризик на територија на Општина Центар.

Во рамки на овој Меморандум за соработка, организацијата „Банка за храна“ ќе обезбедува донации во храна и прехранбени производи од страна на бизнис заедницата за задоволување на потребите на корисниците, додека Општина Центар ќе достави прочистени списоци на корисници на помошта, ќе обезбеди простор за времено складирање и припрема на храната, возило и покривање на трошоците за гориво за дистрибуција на прехранбени пакети за оние фамилии кои не се во можност да пристапат на местата за поделба.

Претходно, градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски оствари средби со општествено одговорни компании кои изразија подготвеност за соработка во овој проект со што договорена е соработка со маркетите Веро, Кам, Тинекс, Рамстор, Зур и Жито Маркети.

Општина Центар ги повикува и другите компании да се приклучат на овој хуман проект преку кој ќе им помогне на семејствата од социјален ризик.
Во рамки на оваа соработка меѓу Општина Центар и организацијата „Банка за храна“ која се продолжува на годишно ниво, секој месец им помага на околу 150 социјални случаи, две згрижувачки семејства, 2 мали групни домови за деца со посебни потреби и околу 150 пензионери. Во тесна соработка со „Банката на храна“, Општина Центар ќе продолжи да дели пакети на социјално загрозени семејства со една цел, ако не можеме да го спречиме гладот барем ќе се обидеме да го намалиме.

loading...

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

anime to watch That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub)

4anime. biz One Piece

Tokyo Revengers (Dub) Episode 17

4Anime Fairy Tail (Dub)

4Anime Pokémon Journeys: The Series