Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

ГЕРМАНЦИТЕ СИ ЈА ПОКАЖАА ПАК СВОЈАТА СЕБИЧНОСТ И ЗАБЕГАНОСТ КОЈА ЈА ВИДОВМЕ ЗА ВРЕМЕ НА ХИТЛЕР: ОДБИВААТ ДА И ПОМОГНАТ НА УКРАИНА ЗА ДА НЕ СИ ГИ ЗАГРОЗАТ СВОИТЕ ЕКОНОМСКИ ИНТЕРЕСИ ПОВРЗАНИ СО ЕФТИНИОТ РУСКИ ГАС

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба денеска ја обвини Германија дека го „охрабрува“ рускиот претседател Владимир Путин по одбивањето на Берлин да му достави оружје на Киев, кој стравува од руска инвазија.

Русија распореди десетици илјади војници на границата со Украина, поради што Западот се плаши дека подготвува инвазија.

Во тој контекст, САД, Велика Британија и балтичките земји најавија дека испраќаат оружје во Украина, поточно противвоздушни и противтенковски ракети.

Германија денеска соопшти дека во февруари ќе ѝ достави полска болница на Украина и ја отфрли идејата за испраќање на оружје.

Денес единството на Запад кон Русија е поважно од кога било. Германските партнери треба да престанат да го поткопуваат единството со такви зборови и дела и да го охрабрат Владимир Путин да започне нов напад врз Украина, напиша Кулеба на Твитер.

Тој додаде дека Украина ѝ е благодарна на Германија за веќе дадената поддршка, но оти сегашните изјави се разочарувачки.

Германија веќе ѝ испорача респиратори на Украина, а тешко ранетите украински војници се лекуваат во германските болници, изјави денеска германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт во интервју за „Ди Велт“.

Таа додаде дека испораката на оружје сега нема да придонесе за смирување на кризата.

Русија негира дека планира каков било напад, но за деескалација бара писмени гаранции за безбедност, вклучително и дека Украина нема да стане членка на НАТО.

loading...

kéo go88 go88 khoá tài khoản go88 bị điều tra

https://tai.sunwin.gg/