И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ

Германија и Франција ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Украина, „Луфтханза“ укинува летови

Германија и Франција денеска ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Украина поради влошувањето на ситуацијата во источниот дел на земјата, соопштија министерствата за надворешни работи на двете земји.

Германското Министерство ги повика своите граѓани „итно“ да ја напуштат Украина поради опасност од вооружен конфликт, пренесува МИА.

„Предупредуваме на опасност од патување во Украина“ се вели во соопштението и се додава дека германските граѓани се повикуваат „итно да ја напуштат Украина“.

Франција им препорача на своите граѓани да ја напуштат Украина, а оние на Истокот на земјата веднаш да ја напуштат областа.

„Се препорачува сите француски граѓани чиј престој во Украина не е неопходен да ја напуштат земјата“ соопшти француското Министерство.

Се додава дека оние што се во областите на Харков, Луганск и Доњецк, како и во реонот на Дњепар, „се повикуваат да ги напуштат тие области без одлагање“.

Во меѓувреме, германската авиокомпанија „Луфтханза“ соопшти дека од понеделник ќе ги прекине летовите до и од украинските градови Киев и Одеса.

Компанијата ќе ги реализира последните летови до тие градови во текот на викендот пред да ги прекине од понеделник до крајот на месецот.

„Луфтханза“ ќе продолжи да лета до Лавов, град во западна Украина.

loading...

go88 events go88 hoàng gia go88 ơ my

sunwin b52