ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ДОЗВОЛИ ВЛЕЗ ВО РЕСТОРАН САМО СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ ИЛИ СО ТРЕТА ДОЗА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД

Луѓето ќе треба да се тестираат пред да одат во ресторани, освен ако не примиле трета доза. (Фото: АП)

Германија ќе ги олесни правилата за карантин, а ќе воведе дополнителни ограничувања за рестораните и баровите, поради порастот на позитивни на коронавирус. Канцеларот Олаф Шолц и премиерите на 16-те федерални држави на одлучија да ослободат обврската за карантин оние кои неодамна примиле втора или трета вакцина и луѓе кои неодамна се опоравиле од инфекција, ако биле во контакт заразен.

Должината на карантинот ќе се намали на 10 дена, со можност за излегување од седмиот ден ако лицето е негативно. Во моментов, карантинот трае до 14 дена во зависност од повеќе фактори. Шолц и лидерите на државите се согласија да се заострат условите за влез за баровите и рестораните. Според плановите, луѓето ќе треба да се тестираат пред да одат во ресторани, освен ако не примиле трета доза.

Влезот во баровите и рестораните е веќе ограничен, а пристапот е дозволен само за оние кои се вакцинирани или неодамна закрепнати од вирусот. Ова правило ќе остане на сила.

Синдикатот на угостителската индустрија ги поздрави новите правила за влез во рестораните.

„Добро е што има униформни регулативи и што угостителската индустрија не е целосно затворена. Новите прописи, исто така, предвидуваат поголема безбедност за гостите и вработените“, рече претседателот на сидикатот Гвидо Цајтлер.

Шолц рече дека треба да се очекува оти бројот на заразени ќе се зголеми како резултат на сојот омикрон. Тој повторно апелираше за вакцинација, оти сегашната стапка од скоро 72 отсто вакцинирани со две вакцини и скоро 43 отсто со трета доза е премногу ниска.

loading...

aniwatch. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

Josee, the Tiger and the Fish Episode Full

BANANA FISH Episode 16

watch anime Fairy Tail (Dub)

anime streaming AniWatch Bleach

aniwatch Naruto