Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

ГО СРУШИЈА ЗАЕВ ПА СЕГА ПЛАЧАТ – Каракачанов: Загрижени сме поради победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите

Правата на етничките Бугари во Македонија одговараат на нивото на Титова Југославија, изјави поранешниот бугарски вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов.

Тој ги коментираше резултатите од локалните избори во Северна Македонија, по кои премиерот Зоран Заев поднесе оставка. Според Каракачанов, сега прашањето за влезот на Македонија во Европската унија изгледа многу комплицирано.

Поранешниот бугарски вицепремиер изрази жалење што владата на Заев не можела да најде заеднички јазик со Бугарија, што ќе и овозможи на земјата почеток на преговорите за членство во ЕУ. Преговорите за влез на Северна Македонија во ЕУ не се ни започнати, бидејќи односите меѓу Софија и Скопје се замрзнати, додаде Каракачанов.

-Сè можеше да биде многу поедноставно доколку Заев и неговата влада се трудеа да ги исполнат условите предвидени во Договорот за добрососедство, констатира бугарскиот политичар и додаде дека на тој начин веќе би биле во тек преговорите со ЕУ.

-Се разбира, не можеме а да не бидеме загрижени за победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите. Тоа се оние кои зборуваа за потребата од раскинување на договорот, за обновувањето на натписите на спомениците кои ја карактеризираат нашата земја како фашистички окупатор и кои повикаа на општа дипломатска офанзива на ЕУ против Бугарија, заклучи Каракачанов.

loading...

Link vào Go88 club APK cho Android, iOS

sunwindow can tho download sunwin apk aktie sunwin