БРАВО - ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство
БРАВО - ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство
БРАВО ОВА Е ИСТОРИСКА ИНВЕСТИЦИЈА - ДЕНЕСКА СЕ СТАВИ ПОТПИС НА ЗАЕМОТ ОД 70 МИЛИОНИ ЕВРА - Од Ѓорче до Ново Лисиче за 35 минути – во Скопје ќе почне изградбата на нов, брз и одржлив јавен транспорт
БРАВО ОВА Е ИСТОРИСКА ИНВЕСТИЦИЈА - ДЕНЕСКА СЕ СТАВИ ПОТПИС НА ЗАЕМОТ ОД 70 МИЛИОНИ ЕВРА - Од Ѓорче до Ново Лисиче за 35 минути – во Скопје ќе почне изградбата на нов, брз и одржлив јавен транспорт
НИКОЛОВСКИ: Да се биде дел од СДСМ е да се биде дел од големо, сплотено социјалдемократско семејство посветено на нашата татковината, посветено на подобра иднина за сите
НИКОЛОВСКИ: Да се биде дел од СДСМ е да се биде дел од големо, сплотено социјалдемократско семејство посветено на нашата татковината, посветено на подобра иднина за сите
ОРДАНОВСКИ: По обичај, нè очекуваат неколку недели на пост-фестум лелекање на ВМРОНИТЕ и ЛЕВИЦА заради нивниот неуспешен обид за блокирање на пресудната државна помош, со предвидлив политички резултат: на регистарот на обвинувања за власта, покрај целиот дијапазон квалификативи за неспособност и криминализираност, сега и официјално е додаден тероризмот. Тоа значи дека Алан Форд од Левица, конечно, им го испил мозокот. Следната фаза е „По шумама и горама“!
ОРДАНОВСКИ: По обичај, нè очекуваат неколку недели на пост-фестум лелекање на ВМРОНИТЕ и ЛЕВИЦА заради нивниот неуспешен обид за блокирање на пресудната државна помош, со предвидлив политички резултат: на регистарот на обвинувања за власта, покрај целиот дијапазон квалификативи за неспособност и криминализираност, сега и официјално е додаден тероризмот. Тоа значи дека Алан Форд од Левица, конечно, им го испил мозокот. Следната фаза е „По шумама и горама“!
Стејт департмент: Русија е агресор во Украина
Стејт департмент: Русија е агресор во Украина
ВО ВТОРНИК ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ЧИСТЕЊЕ ОЏАЦИ – АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАЈН
ВО ВТОРНИК ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ЧИСТЕЊЕ ОЏАЦИ – АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАЈН
ОД 27 АПРИЛ ДО 15 МАЈ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ДА БИДЕ ОД 21 ЧАСОТ, И ДА РАБОТАТ ЛЕТНИТЕ ТЕРАСИ НА КАФЕАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА, ПРЕДЛАГА ГЛАВНИОТ КРИЗЕН ШТАБ
ОД 27 АПРИЛ ДО 15 МАЈ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ДА БИДЕ ОД 21 ЧАСОТ, И ДА РАБОТАТ ЛЕТНИТЕ ТЕРАСИ НА КАФЕАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА, ПРЕДЛАГА ГЛАВНИОТ КРИЗЕН ШТАБ
АЈДЕ УШТЕ МАЛЦЕ ДА ИЗДРЖИМЕ СИТЕ: Грција се отвора за странци на 14 мај
АЈДЕ УШТЕ МАЛЦЕ ДА ИЗДРЖИМЕ СИТЕ: Грција се отвора за странци на 14 мај

ГОРАН СДК: Секогаш кога Красимир Каракачанов трескал глупости не сум го сфаќал сериозно, оти сум мислел дека тоа не е официјална политика на Бугарија. Сум бил во заблуда!

2Јас сум од онаа генерација што ги памети вицовите за Бугарите поради кои Захариева сега ужива во одмаздата. Па кога го чув она нејзиното дека ветото не е вето, ми текна на еден виц од 1970-80-те години кога ќерката на Тодор Живков, Људмила, возела брзо низ Софија и ја фатила полиција. Полицаецот не знаејќи која е, за казна ѝ направил дупка на возачката дозвола. Кога ѝ ја враќал видел дека се презива Живкова, па се сетил: „Вам Тодор Живков што ви е?”. Таа рекла дека ѝ е татко. Тогаш, полицаецот пак ѝ ја зел возачката и покрај дупката напишал „Тази дупка не е дупка”.

Така што, и ова вето не е вето. Исто како што во 1941 бугарската фашистичка окупација не била бугарска фашистичка окупација.

Значи, „тази дупка не е дупка“ не е обичен виц. Туку оригинален бугарски поглед на свет и ментален склоп кој што се преточил во виц што не губи од актуелност.

3Секогаш кога Красимир Каракачанов трескал глупости не сум го сфаќал сериозно, оти сум мислел дека тоа не е официјална политика на Бугарија. Сум бил во заблуда. Тоа е официјалната политика на официјална Софија. И таква и ќе остане.

Не знам дали Бугарите се свесни што направија со ветото. Ако веќе сакаа да нѐ претопат, сите да бидеме едно, ако имале намера да ги потиснеме сеќавањата од злосторствата од времето на фашистичката окупација, ако сакале да нѐ оттргнат од влијанието на Србите, од југоносталгијата и спомените за времето на Тито, тогаш баш тие требаа да нѐ туркаат во ЕУ, да ги тргаат рампите на границите, да трошат европски пари за патишта, железници, туризам, земјоделие, енергетика… Тогаш природно ќе се свртевме кон нив. Ќе им бевме и благодарни. И за нас добро, и за нив добро. Немаше да има потреба од декрет за љубов.

Целата колумна на следниов линк.

loading...

AnimeTV www1 animetv: Dr. Stone (https://animetv.cc/m/OVQa) Episode 24

AniWatch watch anime: TONIKAWA: Over the Moon For You (https://aniwatch.pro/m/dWMj) Episode 12