Во Софија, средба на министерката Петровска со офицери на Армијата на Република Северна Македонија кои се на школување во Бугарија
Во Софија, средба на министерката Петровска со офицери на Армијата на Република Северна Македонија кои се на школување во Бугарија
Вицепремиерката Грковска за ТВ „Сител“: Дигитална трансформација на општеството е неминовна, основна алатка за тоа е електронската лична карта
Вицепремиерката Грковска за ТВ „Сител“: Дигитална трансформација на општеството е неминовна, основна алатка за тоа е електронската лична карта
ПЕТРОВСКА: Војници од нашата армија во јуни одат во мисија во контингентот на Латвија, РСМ е за отворени врати за нови членки во НАТО
ПЕТРОВСКА: Војници од нашата армија во јуни одат во мисија во контингентот на Латвија, РСМ е за отворени врати за нови членки во НАТО
(ВИДЕО) Османи учествуваше на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа / Osmani mori pjesë në seancën e 132-të të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës
(ВИДЕО) Османи учествуваше на 132- та сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа / Osmani mori pjesë në seancën e 132-të të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës
НА ПЕТРЕ МУ ПРЕКИПЕ ОД ДАНЕЛА И НЕЈЗИНИТЕ НАПАДИ КОН НЕГО, ЈА НАРЕЧЕ ГРАДОНАЧАЛНИК ОД АЛИ ЕКСПРЕС: Заради нашиот ГРАД упорно ги премолчувам Вашите глупости и Ви молчам 6 месеци
НА ПЕТРЕ МУ ПРЕКИПЕ ОД ДАНЕЛА И НЕЈЗИНИТЕ НАПАДИ КОН НЕГО, ЈА НАРЕЧЕ ГРАДОНАЧАЛНИК ОД АЛИ ЕКСПРЕС: Заради нашиот ГРАД упорно ги премолчувам Вашите глупости и Ви молчам 6 месеци
Грковска домаќин на конференцијата „Отворено за корупцијата во спортот“: Мораме отворено да зборуваме за аномалиите и предизвиците, ако сакаме да го вратиме спортот на вистинските патеки
Грковска домаќин на конференцијата „Отворено за корупцијата во спортот“: Мораме отворено да зборуваме за аномалиите и предизвиците, ако сакаме да го вратиме спортот на вистинските патеки
БОМБА НА ЉУБЧО: МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА НЕ ЈА СОЗДАДЕ ТИТО, ТУКУ ЈА СОЗДАДОА БУГАРСКИТЕ ПРЕДАВСТВА, БУГАРИЈА МНОГУ ПАТИ ВО ИСТОРИЈАТА ГИ ОСТАВИ МАКЕДОНЦИТЕ НА ЦЕДИЛО
БОМБА НА ЉУБЧО: МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА НЕ ЈА СОЗДАДЕ ТИТО, ТУКУ ЈА СОЗДАДОА БУГАРСКИТЕ ПРЕДАВСТВА, БУГАРИЈА МНОГУ ПАТИ ВО ИСТОРИЈАТА ГИ ОСТАВИ МАКЕДОНЦИТЕ НА ЦЕДИЛО
Средба Петровска – Заков во Софија: Кога сте НАТО, не сте сами, кога сте во сојуз работиме едни со други, заедно се развиваме и стануваме посилни
Средба Петровска – Заков во Софија: Кога сте НАТО, не сте сами, кога сте во сојуз работиме едни со други, заедно се развиваме и стануваме посилни

Град Скопје ќе имплементира иновативен еко модел за рециклирање и ре-употреба на градежен отпад и шут

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, евроамбасадорот Дејвид Гир, амбасадорката на Швајцарија, Вероника Хулман Марти, амбасадорот на Албанија, Фатос Река и голем број градоначалници, денеска учествуваа на конференцијата за потпишување договорите за ко-финансирање и поддршка на проекти во рамките на две програми за финансирање од страна на Европската Унија (ЕУ).

Градоначалничката Арсовска во име на Град Скопје, го потпиша договорот за реализација на европскиот проекот Re-Construct, за креирање и управување екосистем за имплементација на циркуларен модел за справување со градежен отпад. Проектот е финансиран од ЕУ преку ИПА програмата за општини и истиот ќе се одвива во времетраење од три години.

– Со помош на овој пилот проект за прв пат некоја единица на локална самоуправа ќе го отвори прашањето со третирањето на градежниот отпад и шут од уривање, изнаоѓање на начини за негова иновативна пренамена и негова повторна употреба. Главната цел на овој проект е да се зголемат и подобрат капацитетите на Град Скопје за транзиција кон циркуларна економија и одржлива реупотреба на градежен отпад – изјави Арсовска.

На полето на подобрувањето на услугите преку иновативни концепти од проектот „ЕУ за општините“ поддршка ќе добијат 8 единици на локалната самоуправа, додека во рамките на прекуграничната соработка од ИПА програмата на ЕУ ќе бидат поддржани 11 проекти на единиците за локалната самоуправа од три плански региони заедно со нивните партнер општини од Република Албанија.

Со почит,
Град Скопје

loading...

ani watch me. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

free anime How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom Part 2

AniWatch Tokyo Ghoul Episode 6

Death Note (Dub)

animes online The Strongest Sage with the Weakest Crest

anime to watch Horimiya (Dub)

tải go88