БРАВО - Османи приреди коктел за дијаспората и им порача дека својот мандат ќе го посвети на создавање услови за секој кој има желба да може да се врати во државата
БРАВО - Османи приреди коктел за дијаспората и им порача дека својот мандат ќе го посвети на создавање услови за секој кој има желба да може да се врати во државата
СДСМ ПРИЛЕП - Денеска се навршуваат 64 години од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто
СДСМ ПРИЛЕП - Денеска се навршуваат 64 години од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто
БРАВО - СПАСОВСКИ ГО СОТРЕ ПОДЗЕМЈЕТО: ЗА ЕДНА ГОДИНА УАПСЕНИ БЛИЗУ 500 КРИМИНАЛЦИ БАРАНИ СО ПОТЕРНИЦА
БРАВО - СПАСОВСКИ ГО СОТРЕ ПОДЗЕМЈЕТО: ЗА ЕДНА ГОДИНА УАПСЕНИ БЛИЗУ 500 КРИМИНАЛЦИ БАРАНИ СО ПОТЕРНИЦА
Заев: Во првиот круг ќе одиме секој сам, а после ќе се поддржиме со ДУИ, БЕСА и со ДПА
Заев: Во првиот круг ќе одиме секој сам, а после ќе се поддржиме со ДУИ, БЕСА и со ДПА
Вицепремиерот Битиќи и директорот Тунџев го промовираа новиот Национален Геопортал – Со само еден клик граѓаните и стопанството може да пристапат до огромен број на просторни податоци
Вицепремиерот Битиќи и директорот Тунџев го промовираа новиот Национален Геопортал – Со само еден клик граѓаните и стопанството може да пристапат до огромен број на просторни податоци
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој
Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од вторник, 27.07.2021 година, ќе започне со исплата на пензиите за месец јули
Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од вторник, 27.07.2021 година, ќе започне со исплата на пензиите за месец јули
(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК
(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ ЈА ОТВОРИ ГОЛЕМАТА CREART ЕВРОПСКА ИЗЛОЖБА

Во реновираните изложбени салони на Музејот на град Скопје вчеравечер беше отворена изложбата „Што би се случило ако? Изборот да се изгради алтернативна иднина“, која е дел од проектот CreArt, Network of Cities for Artistic Creation, поддржан од „Креативна Европа“. На изложбата што е во организација на Град Скопје и Музеј на град Скопје се изложени дела на 15 интернационални уметници кои беа селектирани на отворен конкурс од кураторот Пјетро дела Џустина и асистент кураторот, Лука Џенати. Изложбата ќе биде отворена до 3 август 2021 година.

– Градот Скопје како дел од меѓународниот проект CreArt, Мрежата на градови за уметничко творештво, изминатите четири години ги искористи за да одговори на одредени потреби што ги споделуваат европските културни институции и уметници. Со овој проект, Град Скопје внесува иницијативи во културниот живот во Скопје во полето на визуелните уметности преку воспоставување нови меѓународни партнерства и размени. Истовремено, им овозможуваме учество на уметниците и кураторите од Скопје во програмските активности, да креираат, изложуваат и да уживаат во уметничките дела, како и да добијат пристап до обуки преку семинари, резиденции на уметници, работилници и истражувачки програми кои се одржуваат во јавни и приватни културни институции во градовите-партнери во проектот. Во оваа 2021 година, Град Скопје претставува уште една активност на проектот CreArt, тоа е големата „Европска изложба“ поставена во Музејот на Град Скопје, а во чија презентација учествуваа уште два партнерски града, Авеиро од Португалија и Џенова од Италија. Изложбата има цел да го промовира и рефлектира еден од основните приоритети на проектот – да бидат собрани на едно место десетици локални креативни таленти ширум Европа со нивните различни културни багажи и различни гледишта – рече градоначалникот Петре Шилегов, на отворањето на изложбата.

Поставката ја сочинуваат дела на уметниците Аисте Амбражевичиуте, Хорхе Пелигро, Родриго Малвар, Серена Граси, Симон Попиелец, Анти-кул, Весна Саламон, Бернард, Дарко Алексовски, Жан Ромео Камптчуанг, ОПА (Опсесивна посесивна агресија), Полиморф, Валентина Траверс, Сара Вигиер и Стефано Серета.

Со почит,
Град Скопје

loading...

AnimeFreak: UFO Ultramaiden Valkyrie 2: December Nocturne anime episode 12 online free at https://animefreak.ws kiss x sis animefreak

Website https://4anime.biz: Watch Fairy Gone 4anime Episode 12 animes online

ANIMEFLIX: Vinland Saga anime episode 24 online free at https://animeflix.nl animeflix plunderer

Os mbed: https://os.mbed.com/users/kissanimemx/

Northsinai gov: http://www.northsinai.gov.eg/citizens/cases/Lists/List/DispForm.aspx?ID=21451

Zippyshare: https://www.zippyshare.com/Kissanimemx