(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК
(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК
(ВИДЕО) Заев и Бочварски во Подпелистерието: Инвестираме во патната и друга инфраструктура особено во општините каде што туризмот е од големо значење за развој на локалната економија
(ВИДЕО) Заев и Бочварски во Подпелистерието: Инвестираме во патната и друга инфраструктура особено во општините каде што туризмот е од големо значење за развој на локалната економија
БРНАБИЌ: Србија доби на подарок 600 милиони евра од ЕУ за нова брза железница од Белград до Ниш
БРНАБИЌ: Србија доби на подарок 600 милиони евра од ЕУ за нова брза железница од Белград до Ниш
Последна вест: Охридскиот регион, сепак, добива уште една шанса од УНЕСКО
Последна вест: Охридскиот регион, сепак, добива уште една шанса од УНЕСКО
Заев: За Охрид одлучуваат експерти на УНЕСКО, не можам да и се јавам на норвешката премиерка
Заев: За Охрид одлучуваат експерти на УНЕСКО, не можам да и се јавам на норвешката премиерка
ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ ГИ ВАДИ ОД ПАМЕТ ВМРОВЦИТЕ, ИМ ДРЖИ ЛЕКЦИЈА ПО МЕНАЏИРАЊЕ СО СОВРЕМЕНА МЕТРОПОЛА - Булевар АСНОМ почна да се пробива низ Керамидница, Шилегов очекува да биде готов в година
ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ ГИ ВАДИ ОД ПАМЕТ ВМРОВЦИТЕ, ИМ ДРЖИ ЛЕКЦИЈА ПО МЕНАЏИРАЊЕ СО СОВРЕМЕНА МЕТРОПОЛА - Булевар АСНОМ почна да се пробива низ Керамидница, Шилегов очекува да биде готов в година
МЗ: Вакцинацијата руши рекорди скоро 20.000 дози вакцини се аплицирани вчера
МЗ: Вакцинацијата руши рекорди скоро 20.000 дози вакцини се аплицирани вчера
ВО ЗЕМЈАВА ВАКЦИНИТЕ НАД 99% ЕФИКАСНИ - ОД 330.320 ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНИ, 96 ЗАБОЛЕЛЕ ОД КОВИД, А 13 ЗАВРШИЛЕ ВО БОЛНИЦА
ВО ЗЕМЈАВА ВАКЦИНИТЕ НАД 99% ЕФИКАСНИ - ОД 330.320 ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНИ, 96 ЗАБОЛЕЛЕ ОД КОВИД, А 13 ЗАВРШИЛЕ ВО БОЛНИЦА

ГРАДОТ СКОПЈЕ ГО ПРЕЗЕНТИРАШЕ ПРОЕКТОТ ЗА БРТ – СИСТЕМОТ ЗА БРЗ АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ

Што претставува БРТ системот на јавен превоз и зошто Градот Скопје го одбра токму овој модел на јавен транспорт како најдобро, најбрзо, најбезбедно и најисплатливо решение за Скопје беа главните прашања на кои одговори денешната презентација на системот за брз автобуски превоз во Скопје, што се одржа во хотелот „Хилтон“. На презентацијата присуствуваа градоначалникот Петре Шилегов, помошник директорот на ЕБОР, Ијан Џенингс, сообраќајниот експерт од областа на јавен градски превоз, Никола Крстаноски, сообраќајниот експерт за БРТ, Градимир Стефановиќ, генералниот менаџер на израелската компанија РОМ Транспортејшн, Моше Хирш, потпретседателот на Владата на Република Северна Македонија, Љупчо Николовски, претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, градоначалници и претставници од невладиниот сектор.

– Воведувањето на БРТ системот на брз автобуски превоз во Скопје е еден исклучително важен и голем историски чекор напред во урбаниот развој на градот. Целта на денешната презентација е да се обидеме да креираме јасна претстава за јавноста, пред се за граѓаните како главни актери во урбаната мобилност, за тоа што претставува БРТ системот и зошто го одбравме токму овој модел на јавен транспорт како најдобро, најбрзо, најбезбедно и најисплатливо решение за Скопје како главен и најголем град во нашата држава. Со нас денеска се четворица врвни експерти со респектабилен меѓународен углед кои се можеби најдобриот избор на луѓе кои многу добро ја познаваат проблематиката на урбаниот јавен транспорт на патници, со огромно искуство во оваа област од повеќе различни градови во светот. Сакам да замолам внимателно да ги сослушаме со цел да можеме да развиеме една квалитетна интерактивна дискусија подоцна, која, се надевам, ќе расчисти многу дилеми кои се јавуваат во јавноста. Ќе бидам среќен ако успееме да отвориме што е можно повеќе прашања кои на стручно ниво ќе ни ги елаборираат експертите затоа што на крајот на денот овие прашања треба да бидат одговорени заради граѓаните. А, граѓаните имаат право да ги знаат сите информации за тоа на кој начин се развива градот во кој живеат и колку ќе се подобри квалитетот на живот со подобрувањето на урбаната мобилност преку воведување на БРТ во Скопје – рече градоначалникот Шилегов во своето воведно обраќање пред присутните на денешната презентација.
Тој нагласи дека е горд што Градот Скопје почнува нова историја во јавниот транспорт кој ќе гарантира позитивно влијание во заштитата на животната средина и подобрувањето на квалитетот на воздухот.

Според помошник директорот на Европската банка за обнова и развој од Лондон, Ијан Џенингс, ЕБОР секоја година вложува 250 милиони евра во развој на градски транспортни системи.

ЕБОР и Град Скопје веќе соработуваа при набавката на 33 нови МАН автобуси на гас, изработката на акцискиот план за зелен град, како и на Студијата за оптимизација на мрежите на линии на автобускиот јавен превоз. Сега се радувам на соработката при воведувањето на БРТ во Скопје кој е еколошки проект, пристапен за сите граѓани. Ваков проект кој ќе го трансформира превозот во Скопје бара голема посветеност и соработка – рече Џенингс.

За потсетување, со БРТ се воспоставуваат две линии со коридори резервирани само за ултра-еколошки автобуси – од Ѓорче Петров до Ново Лисиче, и од Бутел до Кисела Вода. Трасата со правец запад-исток е во должина од 12,8 км во една насока, со 21 станица, а трасата со правец север-југ е во должина од 10,4 км и 20 автобуски станици. Проектираната вредност за овие две рути е околу 70 милиони евра, што подразбира и набавка на возилата.

loading...

WCOStream: Precure Super Stars! Movie anime episode Full online free at https://wcostream.cc watch animes

4Anime: Hinamatsuri anime episode 12 online free at https://4anime.biz persona 4 the animation

Website https://animedao.nl: Watch Fairy Tail Zerø (Dub) animedao Episode 12 one punch man season 2 animedao

Disqus: https://disqus.com/by/animeflixnl/

Twinoid: https://twinoid.com/user/10011235

Vingle: https://www.vingle.net/posts/3778945