СРАМНО И БЕДНО - СЕ ПЛАШИ ДА НЕ ГИ НАЛУТИ РУСОФИЛИТЕ: МИЦКОВСКИ ТРИ МЕСЕЦА НЕМА УСТА ОТВОРЕНО ЗА УКРАИНА, КАКО ДА ВОЈНАТА ВООПШТО НЕ СЕ СЛУЧУВА ВО УКРАИНА!
СРАМНО И БЕДНО - СЕ ПЛАШИ ДА НЕ ГИ НАЛУТИ РУСОФИЛИТЕ: МИЦКОВСКИ ТРИ МЕСЕЦА НЕМА УСТА ОТВОРЕНО ЗА УКРАИНА, КАКО ДА ВОЈНАТА ВООПШТО НЕ СЕ СЛУЧУВА ВО УКРАИНА!
Пендаровски: Во целост да го поддржиме украинскиот народ во одбраната на нивната територија
Пендаровски: Во целост да го поддржиме украинскиот народ во одбраната на нивната територија
Започна Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над 10.000 полицајци
Започна Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над 10.000 полицајци
Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената гасот
Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената гасот
Посетителите на ЗОО Скопје ќе даваат предлози за имиња на трите женски лавчиња
Посетителите на ЗОО Скопје ќе даваат предлози за имиња на трите женски лавчиња
(ВИДЕО) Тренчевска: Згрижувачките семејства се од исклучителна важност за едно општество
(ВИДЕО) Тренчевска: Згрижувачките семејства се од исклучителна важност за едно општество
Грковска на средба со европратеници: Владата е посветена да изгради општество со професионални институции, насочени кон обезбедување подобри услуги за граѓаните
Грковска на средба со европратеници: Владата е посветена да изгради општество со професионални институции, насочени кон обезбедување подобри услуги за граѓаните
(ВИДЕО) ГОРДЕЈ СЕ МАКЕДОНСКИ НАРОДЕ: ПЕНДАРОВСКИ ВЕДНАШ ДО ШУЛЦ, МАКРОН, БАЈДЕН И СТОЛТЕНБЕРГ НА САМИТОТ НА НАЈМОЌНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ВО СВЕТОТ!
(ВИДЕО) ГОРДЕЈ СЕ МАКЕДОНСКИ НАРОДЕ: ПЕНДАРОВСКИ ВЕДНАШ ДО ШУЛЦ, МАКРОН, БАЈДЕН И СТОЛТЕНБЕРГ НА САМИТОТ НА НАЈМОЌНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ВО СВЕТОТ!

Градот Скопје со активна грижа за обезбедување подобар и поквалитетен живот за лицата со интелектуална попреченост

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, заедно со градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Стојковски, денеска ги посетија дневните центри за лица со попреченост во населбата Волково.

– Дневните центри за лица со попреченост во Волкови секојдневно овозможуваат поддршка на лицата со интелектуална попреченост над 18 години, како и на нивните семејства. Градот Скопје го поддржува зајакнувањето на капацитетите на дневните центри овде во Волково, затоа што истите обезбедуваат подобар и поквалитетен живот на лицата со интелектуална попреченост, дневно згрижување, едукација, организирано живеење и нивно ангажирање, вклучување во спортски и културни активности – кажа на средбата градоначалничката Арсовска.

Дневните центри се вистинска поддршка на лицата опфатени со процесот на деинституционализација кои сега живеат во заедница во станбените единици за домување. Во центрите за нивните корисници се реализираат голем број на активности во склоп на работилниците кои се едукативни, креативни, музички, фолклорни, компјутерски, шивачки, модерни танци спортски активности и слично.

Едукативните работилници имаат за цел нивно оспособување за самостојно живеење, како и промовирање на корисноста на лицата со пречки во интелектуалниот развој во општеството, како и да им помагаат на нивните родители да го организираат својот живот и да можат да ги извршуваат секојдневните обврски.

Во рамките на овој проект за лицата со интелектуална попреченост годинава се организира и Летен камп во Охрид.

Со почит,

Град Скопје

loading...

go88 md5 Go88 - Cổng game bài hàng đầu thế giới 2022 Tải Tài Xỉu Go88 Win APK IOS mới nhất

sunwin asia sunwin đăng nhập sunwin nổ hũ