КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз

Грција, Бугарија и Албанија со осуда за Русија, Хрватска отворена за бегалци од Украина

Осуда на рускиот напад врз Украина и повик Русија да ги прекине воените дејствија изразија Македонија, но и сите земји од регионот.

„Ја повикуваме руската страна веднаш да ги прекине воените дејствија, кои покрај другите сериозни последици, ги ставаат во опасност животите на цивилите, вклучително и грчката заедница која живее во Украина. Изразуваме солидарност за Украина“, соопштуваат од грчкото МНР.

Остро ја осудуваме руската воена агресија врз Украина, напиша и бугарскиот премиер Кирил Петков на Твитер за ситуацијата во Украина.

„Употребата на воена сила против суверена држава е неприфатлива во 21 век“, порача Петков.

И премиерот на Албанија Еди Рама на Твитер напиша дека Албанија се придружува на сојузниците на НАТО и на Европската унија, порачувајќи дека мислите и молитвите се со украинскиот народ.

„Им се придружуваме на сојузниците на НАТО и ЕУ во острата осуда на руската агресија. Нашите мисли и молитви се со украинскиот народ“, напиша Рама на Твитер.

Истовремено, пратеникот во хрватскиот Парламент и член на Комисијата за надворешна политика Бојан Главашевиќ изјави дека во собраниското тело интензивно се разговарало за бранот бегалци од Украина и оти ставот на парламентарното мнозинство е крајно отворен за можноста да се примат повеќе бегалци од оваа земја.

loading...

Tải go88 IOS/ Android/ PC/ APK nhận Code 50K kết quả tài xỉu go88 go88 rút tiền bị từ chối

tải tool tài xỉu sunwin ios sunwin game bài đổi thưởng số 1 việt nam đăng nhập sunwin bằng facebook