Авиони од Русија попладнево ќе ги однесат протераните 70 дипломати од Софија
Авиони од Русија попладнево ќе ги однесат протераните 70 дипломати од Софија
(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ
(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот
СДСМ: Мицкоски и Левица се анти НАТО и анти ЕУ коалиција
СДСМ: Мицкоски и Левица се анти НАТО и анти ЕУ коалиција
Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете
Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете
Демократски Сојуз повика да не се потпишува протоколот, ЛДП и ДОМ се уште градат став за модифицираниот „француски предлог“
Демократски Сојуз повика да не се потпишува протоколот, ЛДП и ДОМ се уште градат став за модифицираниот „француски предлог“
Ковачевски и Маричиќ ќе присуствуваат на седницата на Советот за безбедност
Ковачевски и Маричиќ ќе присуствуваат на седницата на Советот за безбедност

Грковска: Политиките за добро владеење и нивното имплементирање се императив за демократско и просперитетно општество

Креирање на политики за добро владеење и нивното имплементирање мора да бидат императив, ако сакаме да обезбедиме целокупен општествен напредок, порача заменик- претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска на денешниот Форум по повод 100 дена од мандатот на новата Влада на Република Северна Македонија.

Самиот факт дека во Владата на Република Северна Македонија е формиран Кабинет за политики за добро владеење, чии приоритети се транспарентноста, отчетноста, професионалноста на институциите, антикорупциските политики, како и дигиталната трансформација на општеството, според Грковска, е јасен показател дека оваа Влада оди чекор понатаму во процесот на обезбедување одговорно и ефикасно општество, кое ќе биде сервис на граѓаните.

„Напредок е возможен само доколку сите чинители во општеството се активно вклучени во сите процеси и затоа остваруваме тесна и интензивна соработка со сите надлежни институции со кои имаме ист или сличен интерес и поле на работа, како што се Државната комисија за спречување на корупцијата, Државниот завод за ревизија, Бирото за јавни набавки, Инспекцискиот совет, но и со граѓанскиот сектор. Сите ние заедно работиме на детектирање на слабостите на системот и на креирање на решенија за тие слабости да ги надминеме“, порача Грковска пред присутните на Форумот.

На Форумот воведно обраќање имаше премиерот Димитар Ковачевски, по што следуваа панел сесии со премиерот, вицепремиерите и министрите. На Форумот по повод 100 дена од мандатот на новата Влада на Република Северна Македонија присуствуваа претставници на дипломатскиот кор, стопанските комори, граѓански организации, институции, медиуми.

loading...

go88 md5 go88 lừa đảo Go88 Club | Go88.Live - Thiên Đường Cờ Bạc Online

sunwin game bài đổi thưởng trực tuyến mất tài khoản sunwin sunwin máy tính