(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

ГРУБИ: Денес се чувствувам многу почестен што промовираме една публикација која се фокусот го има конфликтот од 2001 година, конфликт кој не натера да направиме голем пресврт за слободите и правата на Албанците во Република Северна Македонија

Тетово, 10 Декември – Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби учествуваше денес на промоцијата на книгата “Конфликтот од 2001 година во медиумскиот фокус“, од авторот Беким Адили.

„Денес се чувствувам многу почестен што промовираме една публикација која се фокусот го има конфликтот од 2001 година, конфликт кој не натера да направиме голем пресврт за слободите и правата на Албанците во Република Северна Македонија. Целта на оваа книга е да го расветли тој дел од нашата албанска историја, оставен под сенка и да знае повеќе и на најдокументиран начин за и околу конфликтот во 2001 година под медиумското око. Проучувањето на конфликтите е една од најтешките теми за истражување и документирање во книги. Пристапувајќи од теоретска, критичка и историографска димензија на овој период од современата албанска историја, оваа публикација има за цел да даде доволно знаење за овој историски период кој досега е недопрен од историчарите. Ова е публикација која на граѓаните им враќа во мислите еден славен период на нашата нација која се бори за своите права, по многуте публикации од воен или политички карактер, видени во светлото на тогашните медиуми. Студијата ја отсликува хронологијата на настаните и историските моменти според тогашните медиуми, позицијата на меѓународниот фактор, главно САД, ЕУ и ОБСЕ преку своите претставници. Сега, после 20 години, имаме политичка класа која презема конкурентни раководни одговорности, политичка класа со политички програми кои ја изразуваат потребната 20-годишна зрелост од Охридскиот договор до денес, каде што сме сведоци на трендот на големи државни и национални проекти“, рече првиот вицепремиер Груби.

Според него, борбата за власт, противењето на класите и националните антагонизми ги дефинираат политичките линии што можат да отелотворат различни идеолошки дискусии.

„Оваа публикација е вредна референца и за студентите и професорите по историја, новинарство, политички науки и меѓународни односи, исто така би рекол дека е добра лекција за сите нас, да ја разбереме историската одговорност што ја имаме кон граѓаните. Овој историски период е органски дел поврзан со историјата на албанскиот народ и интегриран со онаа на светската историја. Самите меѓубалкански односи се детерминирани од внатрешната еволуција на секоја од овие земји. Борбите за моќ, класните антагонизми и националните антагонизми ги дефинираат политичките линии што можат да отелотворат различни идеолошки дискусии. И со право се вели дека Балканот произведува повеќе историја отколку што може да консумира. Оваа публикација е богатство за библиотеката на секој истражител бидејќи објавените факти не дозволуваат ризик од искривување на историјата. На крајот, дозволете ми уште еднаш да му честитам на авторот, посакувајќи му понатамошен успех во работата што ја прави“, нагласи на крај Првиот вицепремиер Груби.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Full

ani watch me AniWatch Attack on Titan (Dub)

Attack on Titan Final Season Episode 8

AniWatch JUJUTSU KAISEN (Dub)

AniWatch Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1