БРАВО: Се интензивира соработката РСМ и САД и на полето на безбедноста на храната
БРАВО: Се интензивира соработката РСМ и САД и на полето на безбедноста на храната
Ристовска: Задоволни сме од пресудите, притворот за Мијалков е неопходен поради опасност од бегство
Ристовска: Задоволни сме од пресудите, притворот за Мијалков е неопходен поради опасност од бегство
(ВИДЕО) ОВИЕ ДВАЈЦА АЛБАНЦИ СЕ ЅВЕЗДИ ОД ДЕНЕШНИТЕ ПРОТЕСТИ ЗА МОНСТРУМ, ОКОЛУ НИВ ЛЕТААТ СТОЛОВИ, ПЕНДРЕЦИ И ШОК БОМБИ, ОНИ ИСКУЛИРАНИ СИ МОТААТ ЦИГАРА И ЧЕКААТ АВТОБУС
(ВИДЕО) ОВИЕ ДВАЈЦА АЛБАНЦИ СЕ ЅВЕЗДИ ОД ДЕНЕШНИТЕ ПРОТЕСТИ ЗА МОНСТРУМ, ОКОЛУ НИВ ЛЕТААТ СТОЛОВИ, ПЕНДРЕЦИ И ШОК БОМБИ, ОНИ ИСКУЛИРАНИ СИ МОТААТ ЦИГАРА И ЧЕКААТ АВТОБУС
БРАТ ЉУБЕ: ЈАС НЕ СУМ КАКО НИВ, НЕ СЕ РАДУВАМ НА ТУЃАТА НЕСРЕЌА, НО МЕ РАДУВА ШТО КОНЕЧНО ПРАВДАТА ПОБЕДИ!
БРАТ ЉУБЕ: ЈАС НЕ СУМ КАКО НИВ, НЕ СЕ РАДУВАМ НА ТУЃАТА НЕСРЕЌА, НО МЕ РАДУВА ШТО КОНЕЧНО ПРАВДАТА ПОБЕДИ!
НУКЛЕАРНА БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: МИЈАЛКОВ БИЛ СКРИЕН ВО КУЌА НА КАМЧЕВ НА ВОДНО, ВМРО ДПМНЕ БИЛА ВКЛУЧЕНА ВО ОПЕРАЦИЈАТА, ПЛАНОТ БИЛ ДА СЕ КРИЕ ДОДЕКА НЕ ПАДНЕ ВЛАДАТА НА ЗАЕВ!
НУКЛЕАРНА БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: МИЈАЛКОВ БИЛ СКРИЕН ВО КУЌА НА КАМЧЕВ НА ВОДНО, ВМРО ДПМНЕ БИЛА ВКЛУЧЕНА ВО ОПЕРАЦИЈАТА, ПЛАНОТ БИЛ ДА СЕ КРИЕ ДОДЕКА НЕ ПАДНЕ ВЛАДАТА НА ЗАЕВ!
КОНЕЧНО СО ГРЦИЈА ИМАМЕ НОРМАЛНИ ОДНОСИ: Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска се сретна со Михалис Хрисохоидис, министер за заштита на граѓаните на Хеленската Република
КОНЕЧНО СО ГРЦИЈА ИМАМЕ НОРМАЛНИ ОДНОСИ: Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска се сретна со Михалис Хрисохоидис, министер за заштита на граѓаните на Хеленската Република
РАДМИЛА И ОСМАНИ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌЕ НА ГРОБОТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ ВО БУТЕЛ
РАДМИЛА И ОСМАНИ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌЕ НА ГРОБОТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ ВО БУТЕЛ
Во врска со судската одлука за Таргет-Тврдина, за Демократскиот сојуз од исклучителна важност е тоа што после шест години, Судот потврди дека масовното прислушување е вршено преку системите на Министерството за внатрешни работи. Злоупотребена е власта за незаконито и неовластено прислушување на обични граѓани, новинари, бизнисмени, носители на политички и државни функции и многу други, со што директно се загрозени приватноста и основните права и слободи
Во врска со судската одлука за Таргет-Тврдина, за Демократскиот сојуз од исклучителна важност е тоа што после шест години, Судот потврди дека масовното прислушување е вршено преку системите на Министерството за внатрешни работи. Злоупотребена е власта за незаконито и неовластено прислушување на обични граѓани, новинари, бизнисмени, носители на политички и државни функции и многу други, со што директно се загрозени приватноста и основните права и слободи

Груби ги отвори Деновите на Албанската Азбука

Првиот вицепремиер на Република Северна Македонија, Артан Груби, денеска ја отвори манифестацијата
„Денови на Азбуката“ во организација на Институтот за културно и духовно наследство на Албанците.

Во својот говор, првиот вицепремиер Груби истакна дека 22 ноември е еден од трите столба на созда-
вањето на албанскиот идентитетски код.

„Ви честитам што создадовте нова традиција меѓу Албанците од Северна Македонија преку развојот на
манифестацијата„ Денови на Азбуката “, сега втора по ред со институционална поддршка. Албанците во
Република Северна Македонија го сметаат 22 ноември како еден од трите столба на создавањето на
албанскиот идентитетски код, почнувајќи од 10 јуни 1878 година со одржување на Призренската Средба,
со прогласување на независноста на 28 ноември 1912 година и претходно со Конгресот на Битола 1908
година, како три од столбовите на нашата модерна историја што, за среќа, се развиени во трите земји
каде што живееме ние Албанците денес, во Косово, Северна Македонија и Албанија.

Драго ми е што манифестацијата „Денови на Азбуката“ од Институтот за културно и духовно наследство
на Албанците како еден од соработниците во развојот на активностите за одбележување на 22 ноември
оваа година е посветена на придонесот на жените Албанки, особено за да се осветли фактот на
придонесот на албанската жена заедно со традиционалната улога што нашата патријархална култура ја
перцепира како просветителска жена, која го кажа својот придонес кон културниот и образовниот развој
на Албанците, не само во Северна Македонија. Ви честитам на темата за оваа година и посакувам само да
продолжите да ја расветлувате клучната улога на албанските жени во државата, албанската конструкција
и историјата “, рече Груби.

Груби истотака рече дека 22 ноември е многу важен датум за Албанците од Северна Македонија и овој
датум е одбележан институционално.

„22 ноември е празник за целата албанска заедница. Овој институт е основан на 22 ноември и сега се
доделува државна награда на 22 ноември за одбележување на овој голем датум за сите Албанци “, подвлече
првиот вицепремиер Артан Груби.

Директорот на Институтот за културно и духовно наследство на Албанците, Скендер Хасани и амбасадорот
на Република Косово во нашата земја, Ѓeрѓ Дедај, учествуваа на овој настан, каде што започнаа манифес-
тациите со цел за да се одбележи 22 ноември, Денот на Албанската Азбука.

loading...

Bottom-Tier Character Tomozaki (https://kissanimeonline.com/m/Rrrd) Episode 2 at KissAnime kissanime food wars

My Hero Academia 4 (Dub) (https://animefreak.ws/m/vWWk) Episode 25 at website https://animefreak.ws animefreak dororo