РУСИТЕ ТОТАЛНО ОДЛЕПИЛЕ: БАРААТ НАТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД БУГАРИЈА И РОМАНИЈА, ИТНА СЕДНИЦА НА БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ШПАНИЈА ПОНУДИ ДА ПРАТИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА
РУСИТЕ ТОТАЛНО ОДЛЕПИЛЕ: БАРААТ НАТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД БУГАРИЈА И РОМАНИЈА, ИТНА СЕДНИЦА НА БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ШПАНИЈА ПОНУДИ ДА ПРАТИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА
(ВИДЕО) БРАВО - Ковачевски - Азески: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден - се засилува дијалогот меѓу Владата и деловната заедница во интерес на економскиот раст
(ВИДЕО) БРАВО - Ковачевски - Азески: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден - се засилува дијалогот меѓу Владата и деловната заедница во интерес на економскиот раст
ВО ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧНУВА ВТОРАТА ЗИМСКА ШКОЛА НА МСМЈЛК ПРИ УКИМ – НАЈАВЕНО УЧЕСТВО НА НАД 40 СТРАНСКИ МАКЕДОНИСТИ И СЛАВИСТИ ОД СЕДУМНАЕСЕТ ЗЕМЈИ
ВО ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧНУВА ВТОРАТА ЗИМСКА ШКОЛА НА МСМЈЛК ПРИ УКИМ – НАЈАВЕНО УЧЕСТВО НА НАД 40 СТРАНСКИ МАКЕДОНИСТИ И СЛАВИСТИ ОД СЕДУМНАЕСЕТ ЗЕМЈИ
Папа Франциск: Продолжуваме со својата посветеност да обезбедиме правда за жртвите злоставувани од нашите членови
Папа Франциск: Продолжуваме со својата посветеност да обезбедиме правда за жртвите злоставувани од нашите членови
ВО КАВАДАРЦИ СЕ РАБОТИ: Во тек е изградбата на фекална и атмосферска канализација, како и водоводна мрежа на ул. Ѓорѓи Соколов во должина од 500 метри
ВО КАВАДАРЦИ СЕ РАБОТИ: Во тек е изградбата на фекална и атмосферска канализација, како и водоводна мрежа на ул. Ѓорѓи Соколов во должина од 500 метри
ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“
ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“
ВИСОКО-ТЕХНОЛОШКИ ПОГОН НА СИТЕ 4 ТРКАЛА КАЈ OPEL GRANDLAND HYBRID4, OPEL INSIGNIA И OPEL INSIGNIA GSI
ВИСОКО-ТЕХНОЛОШКИ ПОГОН НА СИТЕ 4 ТРКАЛА КАЈ OPEL GRANDLAND HYBRID4, OPEL INSIGNIA И OPEL INSIGNIA GSI
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НЕУСПЕШЕН ОБИД НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПОЛИТИЧКА ДИСКРЕДИТАЦИЈА
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НЕУСПЕШЕН ОБИД НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПОЛИТИЧКА ДИСКРЕДИТАЦИЈА

Груби: Со употребата на албанскиот јазик не изгуби никој, земјата доби полојални граѓани

Скопје, 30 Јул – Првиот заменик на претседателот на владата и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците, Артан Груби денес присуствуваше на свечената церемонија за доделување на 65 сертификати за преведувачи во државните институции кои успешно ја завршија обуката организирана од страна на Агенцијата за примена на јазикот за преведување и лекторирање на албански и македонски јазик. Овој настан е организиран во рамките на програмата за одбележување на 20 годишнината од Охридскиот Договор.

“Јазикот е богатство, е код за идентификување. Јазикот и правото на нејзина употреба е еден од четирите главни столба на Охридскиот Договор и битката за употреба започна од прогласувањето на независноста на земјата со генерации. Успеа да стане нормативен дел од Охридскиот договор преку уставните измени во 2002 година. Но оваа битка за официјализирање на албанскиот јазик во РСМ траеше речиси две децении, со три последователни обиди да се донесе Законот за употреба на јазикот унапредувајќи го во етапи една по друга и сето ова е поврзано со стравот на поединците поттикнати од политичките елити дека употребата на еден јазик може да влијае на употребата на другиот јазик. Денес, од оваа перспектива, по донесувањето на Законот за употреба на јазикот, гледаме дека ова беше само поттикнување и влевање на страв и пропаганда за потребите на дневната политика, бидејќи со донесувањето на Законот за употреба на јазикот не се подели Република Северна Македонија,не се федерализираше и не изгуби никој, туку добија граѓаните и државата, бидејќи колку државата е полојална кон заедницата и обратно, така и ние Албанците денес сме полојални кон државата“ – изјави Груби во неговиот говор по повод овој настан.

Првиот вицепремиер истотака изрази благодарност за работата на Агенцијата и директорот Илбер Села, посебно за организацијата на овие
обуки како корисни и потребни иницијативи за институциите.

loading...

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Komi Can’t Communicate Episode 9

SK8 the Infinity (Dub) Episode 5

4anime.biz One Piece (Dub)

4Anime JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 36

4Anime My Hero Academia Season 3