Пецаков треба да одговара, наместо да се заканува со тужби, Мицкоски да каже дали го поддржува неговото неодговорно постапување
Пецаков треба да одговара, наместо да се заканува со тужби, Мицкоски да каже дали го поддржува неговото неодговорно постапување
ЗА ДА СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР, ВМРОВЦИТЕ КРШАТ НОЗЕ, ФАЌААТ КОРОНА, ШТО ЛИ НОВО ЌЕ ИМ ТЕКНЕ САМО ДА ЗАСТАРАТ ДЕЛАТА - Миле Јанакиевски со патерици од дома донесен во судница за „Топлик“
ЗА ДА СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР, ВМРОВЦИТЕ КРШАТ НОЗЕ, ФАЌААТ КОРОНА, ШТО ЛИ НОВО ЌЕ ИМ ТЕКНЕ САМО ДА ЗАСТАРАТ ДЕЛАТА - Миле Јанакиевски со патерици од дома донесен во судница за „Топлик“
МЗШВ: Јавните повици се поништени поради неправилности во постапката, се подготвуваат нови повици, земјоделците ќе можат повторно да аплицираат за истите површини
МЗШВ: Јавните повици се поништени поради неправилности во постапката, се подготвуваат нови повици, земјоделците ќе можат повторно да аплицираат за истите површини
(ЕКСКЛУЗИВНО) Ideks.mk ви го пренесува интервјуто на министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, г-дин Бујар Османи, во пресрет на заедничката средба на двете влади во Софија: Им обезбедуваме европска иднина на новите генерации
(ЕКСКЛУЗИВНО) Ideks.mk ви го пренесува интервјуто на министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, г-дин Бујар Османи, во пресрет на заедничката средба на двете влади во Софија: Им обезбедуваме европска иднина на новите генерации
АРМ изготвува анализи за потенцијално учество во случај на руска инвазија на Украина
АРМ изготвува анализи за потенцијално учество во случај на руска инвазија на Украина
ВМРО-ДПМНЕ е нервозна, нивните градоначалници се големо разочарување, време е да престанат со лаги на прес конференции
ВМРО-ДПМНЕ е нервозна, нивните градоначалници се големо разочарување, време е да престанат со лаги на прес конференции
Зеленски ја повика ЕУ да остане обединета против Русија
Зеленски ја повика ЕУ да остане обединета против Русија
НАТО ИСПРАЌА БРОДОВИ И БОРБЕНИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА И БАЛТИЧКИОТ РЕГИОН ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА РУСКА ИНВАЗИЈА НА УКРАИНА
НАТО ИСПРАЌА БРОДОВИ И БОРБЕНИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА И БАЛТИЧКИОТ РЕГИОН ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА РУСКА ИНВАЗИЈА НА УКРАИНА

Груби: Тетовскиот Универзитет е здрав, стабилен и вреден плод на Охридскиот Договор

Тетово, 28 Јули – Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи помеѓу заедниците, Артан Груби беше дел од панел дискусијата со тема “20 години по Охрид“ организирана од страна на Тетовскиот Универзитет во рамките на активностите за одбележување на 20 годишнината од Охридскиот Рамковен Договор.

Дел од оваа панел дискусија беа: Проф. Др. Дејвид Филипс од Универзитетот Колумбија, Др. Паскал Мило од Универзитетот на Тирана, Др. Арсим Бајрами од Универзитетот во Приштина, како и Др. Шефик Шеху, Др. Ибиш Кадриу и Др. Шерузе Османи Балажи од Тетовскиот Универзитет.

Во неговиот говор Груби се осврна на патот полн со предизвици за легализација на Тетовскиот Универзитет, дведеценискиот отпор и бројните напори за реализација на овој национален сон на албанците.

“На 18 Март 2003 година, г-динот Ахмети потпиша договор со претставниците на Тетовскиот Универзитет за отпочнување на постапката за легализација со што беше формирана работна комисија составена од седум членови. Неколку месеци потоа и девет години по основањето, на 15 Септември, Владата на нашата земја го усвои предлог законот за легализација на универзитетот. Во петок, на 16 јануари 2014 година, со почеток во 11:10 минути, Собранието на Македонија го одржа првото продолжение на 51 седница на чиј дневен ред се дискутираше околу предлог законот за основањето на Тетовскиот Државен Универзитет. Една госпоѓа пратеничка на опозицијата ќе кажеше, со овој закон, се легализира предуниверзитетот од Мала Речица, додавајќи дека со овој закон се прави
дезинтеграција на земјата и се отвара вратата за вистинска поделба и сегрегација на Македонија. Една друга пратеничка ќе кажеше: јас по ниту една цена нема да го пратам моето дете на Тетовскиот Универзитет и под услов на уништување на неговата визија за универзитетското образование. Третиот ќе кажеше, на една ливада правиме државен универзитет каде ќе
функционираат 13 факултети. Се сеќавате сигурно на извиците, на фрлањето на садовите од кујната, свирежите и протестите против усвојувањето на законот. Се сеќавате на тој толку голем нерационален отпор. И навистина, по секоја потешкотија доаѓа олеснување! Видете денес каде се наоѓаме. Универзитет со едни од најдобрите услови во Југоисточна Европа кој расте
секој ден повеќе и го достигнува академските врвови.“ – истакна Груби.

Меѓу другото, тој истакна дека Тетовскиот Универзитет е здрав, стабилен и вреден плод на Охридскиот Рамковен Договор, но и со порани темели потсетувајќи се на жртвувањето на Абдулселам Емини и многуте дејци за основањето на универзитетот.

“Од денешна перспектива, кога ние зборуваме за големите заеднички достигнувања како резултат на Охридскиот Рамковен Договор, колку само безначајно изгледа неразбирливиот две децениски отпор против основните права за јазик, образование, култура, идентитет, еднаквост. Ја одбележуваме 20 годишнината на Охридскиот Договор драги пријатели и се радуваме заедно за достигнувањата од кои профитираше државата, профитираа граѓаните и најважно од се, не изгуби никој.“ – кажа Груби.

Тој истотака информираше дека секоја институција основана од или поврзана со Охридскиот Договор организира манифестации за одбележување и славење на ова заедничко достигнување. Груби ја изрази благодарност за организираниот настан и ценејќи ја неизморливата работа која Универзитетот ја прави под раководство на ректорот Амети.

______________________
Me respekt,
Sektori për marrëdhënie me opinionin
Kabineti i Zëvendëskryeministrit të Parë
Ministria për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive

Со почит,
Сектор за односи со јавноста
Кабинет на Првиот Вицепремиер
Министерство за Политички систем и
односи меѓу заедниците

loading...

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

english anime Bleach

animes online ANIMEFLIX So I'm a Spider, So What?

stream anime online ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

watch anime online ANIMEFLIX Attack on Titan (Dub)

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable