МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
Кој води психолошка војна против братска Србија?
Кој води психолошка војна против братска Србија?
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"

Хаос во југозападна Македонија: Снегот ги сруши далноводите на МЕПСО, Охрид, Струга, Ресен и Дебар немаат струја речиси цел ден

Два далноводи на МЕПСО се срушиле, без струја се неколку градови во Македонија. Неофицијано нема струја во Охрид, Струга, Кичево а веројатно и Ресен.

Неофицијално од ЕВН велат дека проблемот е во далноводите на МЕПСО кои се срушиле под притисок на наврнатиот снег кој интензивно вее во западниот дел од Македонија.

Градовите Охрид, Ресен, Струга и Дебар речиси цел ден се без електрична енергија, поради дефект во високонапонската мрежа на преносникот „МЕПСО“, потврдија за Алфа од компанијата. Граѓани на овие градови од југозападниот дел на земјава, кои се грејат на струја, се пожалија дека смрзнувале поради нечија негрижа.

Дополнителни главоболки им создаде и снегот кој од синоќа почна да паѓа во Струга и струшко, и предизвика проблеми во снабдувањето со струја. Стружани на социјалните мрежи објавуваат фотографии од бандери кои и не паднале, а каблите кои висат претставуваат сериозна опасност за граѓаните. Тие апелираат надлежните веднаш да излезат на терен и да ги санираат состојбите.

Колапсот на електро мрежата предизвика потешкотии и во мобилната телефонија и интернетот.

Од „ЕВН“ за Алфа велат дека проблемот не бил до нивната дистрибутивна мрежа, туку прекин имало кај државната „МЕПСО“. Од таму пак велат дека во дефект се 110 киловолтните далекуводи на „МЕПСО“, „Вруток-Шпиље“ и „Битола-Ресен“. Екипите на државниот преносен систем оператор „МЕПСО“ се на терен за санирање на дефектите при отежнати временски услови.

Причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија во југозападниот дел на државата е големото количество снег, што предизвика и прекин на повеќе патни правци. Граѓани реагираат дека патот од Гостивар према Маврово биле целосно затрупани, патот бил непрооден, и капак на се било немањето струја, остро реагираат граѓаните зашто институциите спијат, а патиштата се блокирани.

На планината јабланица има отсечени семејства поради големите нанноси на снег.

loading...

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Boruto: Naruto Next Generations Episode 220

animeflix ANIMEFLIX Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

ANIMEFLIX One Piece (Dub) Episode 751

free anime online Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

tải go88