Арсовска: Започнуваме со инвестиција за целосна реконструкција на левата страна на кејот на Вардар
Арсовска: Започнуваме со инвестиција за целосна реконструкција на левата страна на кејот на Вардар
ВЛАДА: Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја
ВЛАДА: Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку, плаќаат помалку струја
Џафери до Мицевски кој жестоко го нападна во образложението за интерпелацијата: Имам култура, нема да се спуштам на ваше ниво и на ниво на Мицкоски
Џафери до Мицевски кој жестоко го нападна во образложението за интерпелацијата: Имам култура, нема да се спуштам на ваше ниво и на ниво на Мицкоски
Тупанчески: И без ВМРО-ДПМНЕ ќе почнеме да работиме на измените на Изборниот законик
Тупанчески: И без ВМРО-ДПМНЕ ќе почнеме да работиме на измените на Изборниот законик
Зајкова за „Фокус“: За преговарачката рамка потребно е без популизам пратениците јавно да расправаат во Собранието
Зајкова за „Фокус“: За преговарачката рамка потребно е без популизам пратениците јавно да расправаат во Собранието
Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока, вели Џафери
Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока, вели Џафери
Вучиќ тврди дека се подготвува нова „Олуја“ – општ напад на северот на Косово
Вучиќ тврди дека се подготвува нова „Олуја“ – општ напад на северот на Косово
Мобилни лекарски тимови ќе патролираат низ центарот на Скопје за помош од топлотен бран
Мобилни лекарски тимови ќе патролираат низ центарот на Скопје за помош од топлотен бран

ХЕРА: Никогаш не сме финансирале активности на „Секс, извидници и рокенрол“

Невладината организација ХЕРА во одговор до Фокус вели дека единствената поддршка што Првиот скопски извиднички одред ја има побарано и добиено од ХЕРА е во вид на промотивни материјали (информативни брошури и материјали за превенција од ХИВ). Велат дека тие никогаш не финансирале активности на Првиот скопски извиднички одред.

-Низ годините, на ваков начин ХЕРА им има излезено во пресрет на десетици организации низ земјата. ХЕРА никогаш не учествувала ниту во подготовката ниту во спроведувањето на какви било активности во рамките на наведениот едукативен проект или на други проекти кои ги спроведува Првиот скопски извиднички одред (ПСИО). Да појасниме, ХЕРА никогаш не била на терен со ПСИО за сексуално образование во кое било училиште ниту, пак, некогаш поддржала едукација во која било форма за овој проект, објаснуваат од ХЕРА.

Тие додаваат дека активностите спроведени на годинешниот Sex scouts and Rock and Roll немаат никаква врска со сексуална едукација, а сведоштвата во јавноста во најмала рака укажуваат на сексуално вознемирување.

-Токму затоа апелираме надлежните во најбрз можен рок сеопфатно да истражат и да ја информираат јавноста за разрешницата од овој случај. Воедно, сакаме да нагласиме дека ХЕРА не поддржува работилници за сексуална едукација доколку не се спроведуваат од страна на нашите обучени едукатори, според програма што ХЕРА ја има развиено во соработка со стручни лица и во согласност со насоките на УНЕСКО и на Светската здравствена организација, одговараат од ХЕРА.

loading...

đăng nhập go88 Go88 Club | Go88.Live - Thiên Đường Cờ Bạc Online lỗi rút tiền go88

live sunwin sunwin g88 SUNWIN - Nhà Cái Game Bài Uy Tín Nhất Thị Trường 2022