ХАХА, ОВА Е ЈАКО - РИЗАОВ: ВМРОВЦИТЕ НЕ ЗНААТ ДЕКА ЗБОРОТ СЕВЕРЏАН НА ТУРСКИ ЗНАЧИ САКАНА ДУША
ХАХА, ОВА Е ЈАКО - РИЗАОВ: ВМРОВЦИТЕ НЕ ЗНААТ ДЕКА ЗБОРОТ СЕВЕРЏАН НА ТУРСКИ ЗНАЧИ САКАНА ДУША
БОМБА НА ЕРОЛ РИЗАОВ: ИМА ЕДНА СИЛНА ПРИЧИНА ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ МАСОВНО ГО ПРИФАТИЈА КОМУНИЗМОТ ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА - САМО КОМУНИСТИТЕ НЕКОГАШ МУ ПОНУДИЛЕ НА МАКЕДОНЕЦОТ ДЕКА КОНЕЧНО ЌЕ ИМА СВОЈА ДРЖАВА
БОМБА НА ЕРОЛ РИЗАОВ: ИМА ЕДНА СИЛНА ПРИЧИНА ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ МАСОВНО ГО ПРИФАТИЈА КОМУНИЗМОТ ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА - САМО КОМУНИСТИТЕ НЕКОГАШ МУ ПОНУДИЛЕ НА МАКЕДОНЕЦОТ ДЕКА КОНЕЧНО ЌЕ ИМА СВОЈА ДРЖАВА
БОМБА НА ЕРОЛ РИЗАОВ: ЕУ И САД НИКОГАШ НЕМА ДА ЈА ПРИТИСНАТ БУГАРИЈА, ТАА Е ПОВАЖНА ОД НАС ГЕО СТРАТЕШКИ, АКО ГИ СЛУШАШ НЕКОИ ВАТРЕНИ ПАТРИОТИ ЌЕ СИ ПОМИСЛИШ ДЕКА СМЕ НУКЛЕАРНА ВЕЛЕСИЛА СО МИЛИЈАРДА ТОНИ НАОЃАЛИШТА НА НАФТА И ПРИСТАНИШТА НА 2 МОРИЊА
БОМБА НА ЕРОЛ РИЗАОВ: ЕУ И САД НИКОГАШ НЕМА ДА ЈА ПРИТИСНАТ БУГАРИЈА, ТАА Е ПОВАЖНА ОД НАС ГЕО СТРАТЕШКИ, АКО ГИ СЛУШАШ НЕКОИ ВАТРЕНИ ПАТРИОТИ ЌЕ СИ ПОМИСЛИШ ДЕКА СМЕ НУКЛЕАРНА ВЕЛЕСИЛА СО МИЛИЈАРДА ТОНИ НАОЃАЛИШТА НА НАФТА И ПРИСТАНИШТА НА 2 МОРИЊА
Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари

ЌЕ СТАНЕМЕ НАЈБЛИСКИ ПРИЈАТЕЛИ СО ГРЦИТЕ – ГРЦИТЕ ЈА ПРИЗНАВААТ МПЦ: Хорот од Бигорскиот манастир првпат настапи на официјален настан во Атина

„Мислам дека првпат хор од нашата црква присуствува на еден ваков настан, официјален настан на Грчката православна црква и сметаме дека пеењето беше доста успешно, бевме доста успешно примени од публиката“, рече отец Анатолиј.

Аплаузи и воодушевување – хорот од Бигорскиот манастир првпат настапи на официјален настан во Атина”>

Со долг аплауз и воодушевување од присутните беше поздравен настапот на монашкиот хор при Бигорскиот манастир за време на Меѓународниот фестивал на православна црковна музика што се одржува во Атина, што воедно беше и прво нивно вакво претставување во грчката престолнина, јави МИА.

Фестивалот е под покровителство на Министерството за култура на Грција, Општина Атина и атинската архиепископија и воедно станува збор за прв настап на македонски хор на ваков официјален настан кај јужниот сосед.

Присутни беа генералниот секретар од Министерството за надворешни работи на Грција, претставник на грчкиот архиепископ Јеронимос, како и игуменот на Бигориски манастир, Епископ Антаниски г. Партениј.

Отец Анатолиј, одговорен за машкиот хор, по завршувањето на настапот изрази задоволство како од пеењето, така и од приемот на публиката. Објасни дека учеството на првиот Меѓународен фестивал на православна црковна музика беше по покана од претседателот на Здружението на јеропсалти, односно црковни певци на периферијата Атика, поширокиот регион на Атина, Илиас Редиадис -Тумбас, а „сето тоа е со благослов на архиепископијата атинска, односно на архиепископот атински господин Јероним и со нивно покритие“ и со поддршка од Министерството за култура на Грција.

„Ова е првпат во нашата, да речам понова историја, бидејќи не сум доволно сигурен за минатото, но мислам дека првпат хор од нашата црква да присуствува на еден ваков настан, официјален настан на Грчката православна црква и сметаме дека пеењето беше доста успешно, бевме доста успешно примени од публиката“,

истакна отец Анатолиј.

Додава дека нивниот настап е реализиран со заложбите кои Игуменот на манастирот, епископот Антаниски г. Партениј ги има направено во црковната музика, како и за промоција на Македонската православна црква – Охридска архиепископија насекаде во светот и во Грција.

Здружението на јеропсалти од Атика на епископот г. Партениј му додели почесен медал за неговите заложби за источно-црковното православно пеење.

Концертот се одржа во Соборниот храм посветен на Благовештение на Богородица, а организаторите и домаќините, посебно време посветија на гостите од Северна Македонија и посебно го истакнаа учеството на хорот од Бигорскиот манастир.

На почетокот на концертот, како претставник на грчката Влада, на присутните им се обрати генералниот секретар од Министерството за надворешни работи на Грција, Јоанис Хрисулакис, кој во име на грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, го поздрави синоќешниот настан и рече дека „византиската музика може донесе само единство и радост во нашите души“.

Претседателот на Здружението на црковни певци на периферијата Атика, Илиас Редиадис -Тумбас, претставувајќи ги учесниците, се осврна на игуменот на Бигорскиот манастир, Епископот Антаниски г. Партениј, за кој рече дека „во 2018 година беше прогласен за почесен граѓанин на Европа од Европскиот Парламент, за неговото многустрано пастирско, хуманитарно и образовно дело во соседната земја, Северна Македонија“.

Првиот меѓународен фестивал на православната црковна музика се одржува во Атина од 3 до 5 декември 2021 година, а Бигорскиот монашки хор и денеска и утре ќе учествува на различни настани.

„Поканети сме во недела да пееме на неделната литургија во црквата „Свети Пантелејмон“, таа е најголемата црква во Атина и ја нарекуваат Света Софија Атинска. Таму ќе пееме на левата певница, односно на словенски јазик. Тоа значи дека половина од богослужението ќе биде на грчки, половина ќе биде на црковнословенски јазик и тоа е доста уникатен настан. Се надеваме дека ќе помине многу убаво и со нетрпение го очекуваме“,

рече отец Анатолиј.

loading...

anime to watch. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

Attack on Titan Season 3 Part 2

english dubbed anime AniWatch Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

AniWatch Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 5

dubbed anime AniWatch DARLING in the FRANXX

anime stream AniWatch Tokyo Revengers