Загрижувачки податоци за опресија и дискриминација презентирани на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата
Загрижувачки податоци за опресија и дискриминација презентирани на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата
Ангеловска-Бежоска за РСЕ: Постепени и умерени промени во каматите за избегнување на негативните ефекти
Ангеловска-Бежоска за РСЕ: Постепени и умерени промени во каматите за избегнување на негативните ефекти
ДУШИЧКИ СЕ ИЗНАМАЧИЈА ВО ДВА НА ДВА МЕТРА, КОНЕЧНО ЌЕ ПРОЖИВЕАТ КАКО ШТО ТРЕБА: Марко и Мартина, двете кафени мечки од Скопската ЗОО заминаа во нов живот во AROSA Bear Sanctuary во Швајцарија
ДУШИЧКИ СЕ ИЗНАМАЧИЈА ВО ДВА НА ДВА МЕТРА, КОНЕЧНО ЌЕ ПРОЖИВЕАТ КАКО ШТО ТРЕБА: Марко и Мартина, двете кафени мечки од Скопската ЗОО заминаа во нов живот во AROSA Bear Sanctuary во Швајцарија
КОНЕЧНО ЧИСТА МАКЕДОЊА: ЕБОР ги обезбеди средствата за изградба на регионалните депонии во земјава
КОНЕЧНО ЧИСТА МАКЕДОЊА: ЕБОР ги обезбеди средствата за изградба на регионалните депонии во земјава
Математичките гении Или и Македон на средба со министерот за образование Шаќири, добија книги и ветување дека ќе добијат и стипендии
Математичките гении Или и Македон на средба со министерот за образование Шаќири, добија книги и ветување дека ќе добијат и стипендии
БРАВО - Со договореното покачување, наставникот што сега има 26.000 денари плата, би имал 29.900 денари плата
БРАВО - Со договореното покачување, наставникот што сега има 26.000 денари плата, би имал 29.900 денари плата
Делегацијата од „Four Paws International“ светската реномирана организација ја посети скопската ЗОО
Делегацијата од „Four Paws International“ светската реномирана организација ја посети скопската ЗОО
Приведено лице барано со потерница , Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад, Приведен крадец во Скопје, украденото вратено на сопствениикот
Приведено лице барано со потерница , Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад, Приведен крадец во Скопје, украденото вратено на сопствениикот

И СТЕВЧЕ БИЛ СИРОТИЊА – ВО АНКЕТЕН ЛИСТ ГИ СТАВИЛ САМО КРИВИТЕ КРУШЧИЊА ОД ПОДРЖИ КОЊ, НИ ТРАГА ОД СТАНОВИТЕ ЗА КОИ ЗБОРУВА ЦЕЛ КАРПОШ И СИТЕ НА ШЕГА ГО НАРЕКУВААТ КОМШИЈА

Старо-новиот градоначалник на скопската општина Карпош, Стевче Јакимовски од редовите на ГРОМ има доставено анкетен лист до Антикорупциска комсија, но се уште не е официјално поставен на нивната веб страница, поточно се уште не е јавно достапен.

„Фокус“ го обезбеди неговиот анкетен лист согласно Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, каде може да се забележи, како што забележува Фокус, скромно имотно досие на актуелниот градоначалник, кој официјално стапи на функција на 4 ноември, годинава.

На неколкуте страници во анкетниот лист, Јакимовски образложил дека поседува семејна куќа од 320 метри во Скопје во вредност од речиси 179 илјади евра. Исто така, актуелниот градоначалник поседува и земјиште од 80 метри квадратни, кое го купил пред четири години, во 2017 година.

Притоа, во анкетниот лист, тој пријавил два автомобили, од кои едниот е „фолсваген фито“, кој што го купил во 2017 година за 10.000 евра, а истата година купил и БМВ Х5 прозведено во 2009 година во вредност од 18.700 евра.

И друг вид на имот бил наведен во Анкетниот лист на Јакимовски меѓу кои две фирми и имот на татко му во Паланка со насади со малини и други овошки.

Нема ни трага ни глас од куќите на Водно од становите низ Карпош за кои зборува чаршијата и поради која на шега го нарекуваат комшија. Јавна тајна е дека Стевче Јакимовски со над 30 години во политиката и во бизнисот тежи милиони и е еден од најбогатите политичари во земјава. Баш поради тие негови активности тој е на обвинителна клупа поради злоупотреби на својата позиција како градоначалник во Капрош во повеќе мандати.

Инаку, локалните избори завршија на 31 октомври годинава, а поранешните но и новоизбраните функционери имаат обврска да ги достават податоците за својата имотна состојба најдоцна во рок од 30 дена. Но, и по поминати речиси два месеци, имотната состојба на новите градоначалници не се објавува на веб страната на Државната комисија за спречување на корупцијата. Образложението од ДКСК за Фактор, пред неколку дена, беше дека се стигнати огромен број на податоци, и од новите, но и од ппоранешните градоначалници и советници, и дека поради преголемиот обем на податоци, тие не можат да се обработат и да се постават на веб стграницата. Сепак, ова се податоци кои се од навистина голем интерес за јавноста, и нивното објавување не треба да се одолговлекува.

loading...

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

anime flix Josee, the Tiger and the Fish

Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 12

watch anime dub Hunter x Hunter (2011)

watch anime dub ANIMEFLIX Fairy Tail

Black Clover