БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ

ИМАМЕ ДИПЛОМАТ ОД СВЕТСКИ КАЛИБАР – Димитров стана член на Европскиот совет за надворешни односи

Претседавачи на ЕФЦР моментно се Карл Билд, Лик Фрајс, Норберт Ротген, а меѓу членовите на бордот е Хавиер Солана

Вицепремиерот Никола Димитров стана член на Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР), водечка меѓународна тинк-тенк организација во чиј фокус е европската надворешна и безбедносна политика.

„Вистинска чест е да ја добијам оваа лична покана, која ја прифатив со огромно задоволство, бидејќи можноста да соработувам одблиску со колегите од Европскиот совет за надворешни односи, кои се ценети мислители и креатори на глобални одлуки, е голема привилегија“, изјави Димитров за поканата од копретседавачите на ЕЦФР да биде член на организацијата.

По тој повод, Димитров денеска во Скопје се сретна со заменик-директорката на ЕЦФР и раководителка на канцеларијата во Софија, Весела Чернева, со која разговараше за неговата улога како член во Советот и оптимизирање на можностите за соработка.

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, Димитров се заблагодари за честа да се приклучи на престижниот ЕЦФР и изрази уверување дека ќе работи посветено за да придонесе кон исполнување на мисијата на оваа уникатна платформа за поврзување на убедените Европејци.

„Верувам дека моите и лични и професионални цели, вредности и принципи се усогласени со оние на ЕЦФР, насочени кон создавање подобра, посигурна, побезбедна Европа за доброто на сите граѓани. Особено во време кога се соочуваме со сериозни глобални предизвици и настани кои менуваат светски текови и ги преиспитуваат столбовите на меѓународниот поредок“, изјави Димитров.

ЕЦФР обединува истакнатите високи претставници и експерти од областа на надворешната политика, во стратегиски ориентирана паневропска заедница. Актуелни претседавачи на Советот се Карл Билд, поранешниот шведски премиер и специјален претставник во мисии на ОН и ЕУ, Лик Фрајс, директорка на данскиот тинк-тенк „Европа “и Норберт Ротген, германски пратеник и претседател на Комитетот за надворешни работи на Бундестагот. Во бордот на ЕФЦР е и некогашниот висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана. Член на бордот е и Иван Крастев, познат бугарски политички аналитичар и директор на Центарот за либерални стратегии во Софија.

loading...

4Anime Watch anime online, English anime online HD. Cardcaptor Sakura: Clear Card-hen Prologue - Sakura to Futatsu no Kuma (Dub) (https://4anime.biz/m/L4xn) Episode Full

Watch anime online for free at AnimeDao animedao gintama. Black Rock Shooter (https://animedao.nl/m/Pb9) Episode 8

AniWatch Watch english anime Online in HD for FREE. Doraemon Movie 32: Nobita to Kiseki no Shima - Animal Adventure (https://aniwatch.pro/m/q3r8) Episode Full