Ненад Периш во солзи: Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја
Ненад Периш во солзи: Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја
Средба Ковачевски - Савада: Заинтересираност од Јапонија за инвестиции и силна поддршка за евроинтеграциите и обединета Европа
Средба Ковачевски - Савада: Заинтересираност од Јапонија за инвестиции и силна поддршка за евроинтеграциите и обединета Европа
Економскиот институт - Скопје, како единица на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на 18.5.2022 година со пригодна свеченост одбележа 70 години од своето постоење
Економскиот институт - Скопје, како единица на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на 18.5.2022 година со пригодна свеченост одбележа 70 години од своето постоење
Самит Македонија 2025: Дигитализацијата, регионалната соработка и вложувањето во иновации клучни за закрепнување на економијата
Самит Македонија 2025: Дигитализацијата, регионалната соработка и вложувањето во иновации клучни за закрепнување на економијата
Музејот „Матка“ повторно отворен за посетители - Меѓународниот ден на музеите одбележан со работилница за обновливи извори на енергија
Музејот „Матка“ повторно отворен за посетители - Меѓународниот ден на музеите одбележан со работилница за обновливи извори на енергија
Грант од 2,2 милиони евра од германската КФБ банка за Кавадарци: Градот ќе биде градилиште со месеци, но добива трајна инвестиција
Грант од 2,2 милиони евра од германската КФБ банка за Кавадарци: Градот ќе биде градилиште со месеци, но добива трајна инвестиција
САД бара ЕУ да воведе царини за руската нафта
САД бара ЕУ да воведе царини за руската нафта
МВР: Санкционирани 40 возила за јавен превоз на територија на цела држава, 16 со неисправни сопирачки
МВР: Санкционирани 40 возила за јавен превоз на територија на цела држава, 16 со неисправни сопирачки

(ВИДЕО) Интервју со МФ Фатмир Бесими: Имаме план за забрзување на економската и финансиската соработка со Бугарија

Интервју со МФ Фатмир Бесими: Имаме план за забрзување на економската и финансиската соработка со Бугарија

Софија, 25 јануари – Министерот за финансии во ексклузивно интервју за Indeks.mk дава детали за економско-финансиската соработка со Република Бугарија како и за плановите како ќе се разменуваат искуствата меѓу двете земји.

Kако ја оценувате првата седница од заедничката средба на двете влади на Северна Македонија и Бугарија?

Ова е многу позитивна иницијатива, особено една недела по посетата на премиерот на Бугарија во Скопје, сега двете влади се заедно овде во Софија, покрај пленарната седница меѓу Владата имаме и работни групи, четири работни групи каде подетално разговаравме за областите на соработка како што се првата група економски развој, трговија и инвестиции, втората група е поврзана со инфраструктурата и третата група е поврзана со европските интеграции и зелените политики, како и четвртата група за култура , образование и друго, односно интензивен работен ден каде сите министри и нивните тимови работат во конкретни области или проекти на соработка.

Tрговската размена меѓу двете земји не е поволна, како може да се подобри оваа размена?

Ова е една од темите за која се разговараше и во општата трговија, Бугарија учествува со 5% што значи релативно ниско како за соседна земја и структурата на извозот или трговијата е на ниво на производи, увоз на производи, што се однесува на суровината од двете страни, и нормално сега следи соработката во делот на инвестициска поддршка и соработка меѓу двете земји но и повторно воспоставување на соработка меѓу стопанските комори.

Oд финансиски аспект, како ја оценувате можноста за соработка меѓу Скопје и Софија?

Од финансиски аспект, искуствата од Бугарија можат да помогнат, што се однесува на соработката во контекст на европските фондови, како и во финансиски аспект, планираме да го забрзаме економскиот раст за нови финансиски инструменти и да ги искористиме практиките на Бугарија во контекст на ова и во однос на подобрување на пограничната соработка во однос на елиминирање на таканаречените манипулации на граничните премини, ќе има соработка и во оваа насока како и соработка во контекст на регулаторите од финансиската област.

Дали сте оптимисти за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија?

Тоа што би го кажал е дека тука вообичаено преферирам да го користам терминот рационален оптимист што значи оптимизмот треба да се заснова на конкретна работа. Работиме со тој оптимизам и мислам дека атмосферата што ја имаме денес во Софија од членовите на Владата, поранешни претставници, министри, премиерот, е подготвеност конкретно да се работи на приближување на позициите за да се зголеми соработката и мислам дека оптимизмот на кој се потпираме резултира со основа на работата со кои ќе придонесеме овој оптимизам да биде реалност.

loading...

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Full

How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom

online anime My Hero Academia Season 3 (Dub)

4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

4Anime The Daily Life of the Immortal King 2nd Season Episode 4

tải go88