ОБИДОТ САШО МИЈАЛКОВ ДА ИЗБЕГА НЕ ИМ УСПЕА, СЕГА ВМРО ДПМНЕ ЌЕ ЈА РУШИ ВЛАДАТА ПРЕКУ ФРЧКО, ТОЈ ПО НИКОЈА ЦЕНА НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ АМБАСАДОР - ДРАМА ВО САД, ВМРОВЧЕТО МЕТО КОЛОСКИ АКТИВНО ЛОБИРА ВО ВАШИНГТОН, ВОДИ ЦРНА ПРОПАГАНДА, ВПРЕГНАЛ ГОЛЕМА МАШИНЕРИЈА!
ОБИДОТ САШО МИЈАЛКОВ ДА ИЗБЕГА НЕ ИМ УСПЕА, СЕГА ВМРО ДПМНЕ ЌЕ ЈА РУШИ ВЛАДАТА ПРЕКУ ФРЧКО, ТОЈ ПО НИКОЈА ЦЕНА НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ АМБАСАДОР - ДРАМА ВО САД, ВМРОВЧЕТО МЕТО КОЛОСКИ АКТИВНО ЛОБИРА ВО ВАШИНГТОН, ВОДИ ЦРНА ПРОПАГАНДА, ВПРЕГНАЛ ГОЛЕМА МАШИНЕРИЈА!
ТЕМЕЛКОВСКИ: Уште едно населено место во општина Кисела Вода ќе добие приклучок на фекална канализација
ТЕМЕЛКОВСКИ: Уште едно населено место во општина Кисела Вода ќе добие приклучок на фекална канализација
МЗ најава: 21 илјади вакцини од Фајзер до крајот на месецов
МЗ најава: 21 илјади вакцини од Фајзер до крајот на месецов
(ВИДЕО) ВАЛКАНА МЕДИСКА ИГРА НА ОЛИВЕРА ТРАЈКОВСКА: ИЗВРШИ ПРИТИСОК ВРЗ МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА ДА СЕ РУШЕЛО СКОПЈЕ 2014-ТА, ПЛАНОТ Е ДА СЕ ПРЕДИЗВИКААТ ЖЕСТОКИ АНТИ ВЛАДИНИ ПРОТЕСТИ!
(ВИДЕО) ВАЛКАНА МЕДИСКА ИГРА НА ОЛИВЕРА ТРАЈКОВСКА: ИЗВРШИ ПРИТИСОК ВРЗ МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА ДА СЕ РУШЕЛО СКОПЈЕ 2014-ТА, ПЛАНОТ Е ДА СЕ ПРЕДИЗВИКААТ ЖЕСТОКИ АНТИ ВЛАДИНИ ПРОТЕСТИ!
ДЕМАНТ ОД ЈОРДАН КАМЧЕВ И ИЗВИНУВАЊЕ ОД МАКТЕЛ
ДЕМАНТ ОД ЈОРДАН КАМЧЕВ И ИЗВИНУВАЊЕ ОД МАКТЕЛ
МПЦ-ОА: Пред СПЦ е изборот дали ќе остане надвор од решавање на спорот негирајќи ги правата на Цариградскиот престол или ќе даде амин
МПЦ-ОА: Пред СПЦ е изборот дали ќе остане надвор од решавање на спорот негирајќи ги правата на Цариградскиот престол или ќе даде амин
НОВ ТРИУМФ НА ВЛАДАТА - Среде пандемија, италијанска „Витило“ ќе инвестира нови 10 милиони евра во земјава!
НОВ ТРИУМФ НА ВЛАДАТА - Среде пандемија, италијанска „Витило“ ќе инвестира нови 10 милиони евра во земјава!
СПАСОВСКИ: Продолжува опремувањето на полицијата, нова опрема за полициските службеници од Одделението за претходница и сообраќајно ескортно обезбедување
СПАСОВСКИ: Продолжува опремувањето на полицијата, нова опрема за полициските службеници од Одделението за претходница и сообраќајно ескортно обезбедување

ИРЛ: (ДОКУМЕНТИ): Како кумот на Груевски со Камчев и Мијалков и партиски пари си пазареа приватен плац на Водно

Во шест трансакции во период од единаесет месеци биле префрлени парите со кои поранешниот премиер Никола Груевски ги купил атрактивните плацеви на Водно, пишува ИРЛ.

На сметката на „Сирах инженеринг“ од Скопје во периодот од 19 октомври 2012 година до 4 септември 2013 година биле префрлени вкупно 1.299.515 евра. Овие пари, според сомнежите на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал, биле донации од фирми и членови на ВМРО-ДПМНЕ и наместо да ги внесе во партиската каса, Груевски ги инвестирал во 11.000 метри квадратни земјиште на Водно. Груевски е првоосомничен за кривичното дело перење пари, а во тоа му помогнале Сашо Мијалков и неговиот кум Ристо Новачевски. Осомничени се и Орце Камчев, неговата мајка Ратка Камчева и Ненад Јосифовиќ кои, според обвинителството, се обиделе да ја прикријат сопственоста на купените парцели на Водно. ИРЛ објавува договори склучени помеѓу офшор фирма од Белизе, преку која парите биле префрлени на компанија сопственост на кумот на Груевски, Ристо Новачевски. Како и трансакции од банка на Кипар кон крајната дестинација Стопанска Банка Битола.

Белизе Сити, 31 мај 2012 година

На адресата 1/2 Мајлс Нортерн Хајвеј во Белизе Сити се формира нова офшор фирма. Се регистрира под името „Сирах лимитед“, а директор е Ефстратиос Менелаоу од Никозија. Македонскиот контакт се појавува на 25 јуни кога како застапник се впишува Александар Ивановски од Скопје, во јавноста познат како Алек Теранова и бизнис партнер на Сашо Мијалков.

Скопје, 9 септември 2012 година

На 9 септември со седиште во стан во Кисела Вода во Скопје „Сирах лимитед“ ја формира се формира својата фирма ќерка „Сирах инженеринг“ со паричен влог од 1,7 милиони евра, на која за управител е назначен Ристо Новачевски. Веднаш потоа почнува операцијата за префрлање на парите од Белизе во Македонија.

Копија од лична карта на Новачевски доставена до Централниот регистар како управител на „Сирах инженеринг“
Охрид, 19 октомври 2012 година

Почнува Глобалниот инвестициски самит на кој присуствуваат над 350 учесници. Мотото е: „Преку бизнис-дијаспората до зголемена трговија, инвестиции и економски раст“. Додека домаќинот на настанот Никола Груевски зборува за зајакнување на соработката меѓу домашниот бизнис и дијаспората, на сметката на „Сирах инженеринг“ во Скопје легнуваат 586.000 евра. Парите се префрлени од кипарска банка, посредник е италијанска банка, а во Македонија стигнуваат на сметка во Стопанска Банка Битола. Неколку денови подоцна од Белизе стасуваат уште половина милион евра, кои според офијални документи од Централниот регистар, се повлекуваат од сметката во Стопанска Банка Битола. Последната трансакција е на 4 септември, со која вкупно на сметката на „Сирах инженеринг“ се префрлени 1.299.515 евра.

Целата сторија на ИРЛ.

loading...

Fire Force Season 2 (https://animeplanet.cc/m/YAmO) Episode 24 at AnimePlanet anime anime planet

Watch Attack on Titan Episode 16 at AnimeFreak animefreaks official website