(ВИДЕО) МНОГУ СЕ ОМРСИЈА ОД ПРОПАГАНДАТА НА ГРУЕВИЗМОТ, ОД ПОЛИТИЧАРИ, ПРЕКУ ПЕАЧИ, НОВИНАРИ, СУДИИ, БИЗНИСМЕНИ, ЕКСПЕРТУТКИ
(ВИДЕО) МНОГУ СЕ ОМРСИЈА ОД ПРОПАГАНДАТА НА ГРУЕВИЗМОТ, ОД ПОЛИТИЧАРИ, ПРЕКУ ПЕАЧИ, НОВИНАРИ, СУДИИ, БИЗНИСМЕНИ, ЕКСПЕРТУТКИ
Градоначалникот на Подгорица гостин на Шилегов
Градоначалникот на Подгорица гостин на Шилегов
Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот
Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот
ФАКТ ПРЕД КОЈ АНТИ ВАКСЕРИТЕ МОЛЧАТ: ОД 700 000 ГРАЃАНИ КОИ ПРИМИЛЕ ДВЕ ВАКЦИНИ, НЕМА НИТУ ЕДЕН ПРИЈАВЕН СЛУЧАЈ НА КОМПЛИКАЦИИ
ФАКТ ПРЕД КОЈ АНТИ ВАКСЕРИТЕ МОЛЧАТ: ОД 700 000 ГРАЃАНИ КОИ ПРИМИЛЕ ДВЕ ВАКЦИНИ, НЕМА НИТУ ЕДЕН ПРИЈАВЕН СЛУЧАЈ НА КОМПЛИКАЦИИ
Пендаровски – Штајнмајер во Њујорк: Градењето пријателски релации со Германија е од исклучително значење за Република Северна Македонија
Пендаровски – Штајнмајер во Њујорк: Градењето пријателски релации со Германија е од исклучително значење за Република Северна Македонија
НОВА ВЕРЗИЈА НА ПРИКАЗНАТА ЗА ОВЧАРОТ, СЕЛАНИТЕ И ВОЛКОТ: Валканиот план на ВМРО ДПМНЕ како да ги изеде овците, да го намести волкот и да ги измами селаните!
НОВА ВЕРЗИЈА НА ПРИКАЗНАТА ЗА ОВЧАРОТ, СЕЛАНИТЕ И ВОЛКОТ: Валканиот план на ВМРО ДПМНЕ како да ги изеде овците, да го намести волкот и да ги измами селаните!
СТАНИЦИ ЗА ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД КРАДЕЛЕ ОД ДРЖАВАТА околу 3 милиони евра од уплатените такси завршиле на нивните сметки
СТАНИЦИ ЗА ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД КРАДЕЛЕ ОД ДРЖАВАТА околу 3 милиони евра од уплатените такси завршиле на нивните сметки
ФИЛИПЧЕ НА МЕЃУНАРОДЕН ЛЕКАРСКИ СИМПОЗИУМ: Здравствените работници со својата посветена и пожртвувана работа, докажаа дека здравствениот систем е столб на државата
ФИЛИПЧЕ НА МЕЃУНАРОДЕН ЛЕКАРСКИ СИМПОЗИУМ: Здравствените работници со својата посветена и пожртвувана работа, докажаа дека здравствениот систем е столб на државата

Исјановски: Брзи ковид тестови ќе имаме за 10 до 15 дена, ќе чинат 800 денари

Здравствениот дом е во преговори со фирми за воведување брзи тестови. Тестовите ќе пристигнат за 10 до 15 дена, а пунктот за тестирање ќе биде во поликлиниката Ѓорче Петров. Брзите тестови ќе се прават за 15 минути, и ќе чинат до 800 денари, рече доктор Виктор Исјановски, директор на Здравствениот дом Скопје и член на Комисијата за заразни болести во вечерашното гостување на телевизија Сител.

Тој објасни дека тестовите се одобрени од Светската здравствена организација и од Министерството за здравство, а граѓаните може да закажуваат преку бесплатна телефонска линија која ќе биде достапна за сите.

– Здравствениот дом е во проговори со четири, пет фирми кои имаат регистрирано дозвола од Светската здравствена организација за брзи тестови, пунктот ќе ни биде во поликлиниката Ѓорче Петров кој што е спремен за овие брзи тестови, луѓе да не мора да фрлаат огромни суми пари. Мислам дека најевтиниот е околу 50 евра или четири илјади денари, овие брзи тестови ќе се прават за 15 минути, и за граѓаните нема да бидат многу скапи. Некаде до 800 денари ќе чинат овие тестови, но секој оној кој што ќе го фати паника ќе му се појават симптоми нема да мора веднаш да го оптоварува здравствениот систем и домашниот буџет. Затоа Здравстевниот дом ќе воведе вакви брзи тестови кои ќе бидат пред се, квалитетни – посочи директорот на Здравствениот дом.

Како што појасни тој, доколку на тестот се покаже дека лицето е позитивно, мора да се потврди со ПЦР тест, а доколку е негативно нема потреба од тоа. Исјановски нагласи дека точноста е 99 отсто.

Идниот состанок на Комисијата за заразни болести се очекува да биде во петок, каде по предлог на министерот и заменикот министер за здравство ќе бидат повикани да присуствуваат и градоначалникот на Град Скопје и директорот на ЈСП за да се произнесат ставови во однос на воведување нови протоколи или мерки за сообраќајот во градот.

loading...

https://animedao.nl one punch man season 2 animedao

Watch Fire Force Season 2 Episode 24

Genesis Climber Mospeada: Love, Live, Alive (Dub) (https://animekisa.in/m/MjDK) Episode Full

AnimeHeaven: Rilakkuma and Kaoru anime episode 13 online free at https://animeheaven.pro anime

Sites google: https://sites.google.com/view/wcostream/home

Giantbomb: https://www.giantbomb.com/profile/kissanimemx/about-me/