АЛО ДАНЕЛА, СКОПЈЕ НЕ Е РАСАДНИК ПА ДА ГО ЗАПОСТАВИШ И УНИШТИШ ДОДЕКА ГО МУЗЕШ!
АЛО ДАНЕЛА, СКОПЈЕ НЕ Е РАСАДНИК ПА ДА ГО ЗАПОСТАВИШ И УНИШТИШ ДОДЕКА ГО МУЗЕШ!
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e

ИСМЕТ РАМАДАНИ: МАКЕДОНСКИОТ ГЛАСАЧ ГЛАСА ЕМОТИВНО И МИСЛИ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ

И за поранешен пратеник и политички аналитичар Исмет Рамадани , резултатите од првиот круг на локалните избори се неочекувани.

-Самиот факт дека моите погледи кон политичките збиднувања се базира на евроатлантските вредности,резултатите од првиот круг на локалните избори се неочекувани.Зошто?Извонредно добар резултат имаат ВМРО-ДПМНЕ и Левица,кои евроатлантските вредности ги сметаат како една конспирација за уништуванје на се што е македонско.Затоа,приодот кон анализа не води до една енигма која сама по себе тешко се распознава и создава дилеми за иднината на нашата земја.Се поставува прашањето, како е можно СДСМ како главен двигател на евроатлантските интеграции да дозволи да се протнат така лесно тие кои во континуитет пропагираат некаков заговор од САД и ЕУ против РСМ, објаснува Рамадани.

Според него поголемата предност на ВМРО во овие избори е добиена од емотивната состојба на македонскиот народ

-Мислам дека користејќи ги некои слабости во редовите на СДСМ (таканаречени ортодоксни чувари на партијата од минатиот век) ВМРО успеа да ја ќари врз емотивната состојба на македонскиот народ.Се разбира,како партија со добро организирана структура тоа добро го менаџира и го преточува и на локално ниво се до обичниот граѓанин.Ставајќи ги промените на името,ветото на Бугарија,нершителноста на ЕУ кон Западен Балкан,пандемијата со човечките трагедии и ред други ниски удари,сето тоа оди во контото на гласови против СДСМ.За жал, еве како што гледаме,еден значителен број на гласачи го потврдуваат овој краткорочен политички кредит, смета аналитичарот кој објаснува дека победата на Заев ќе биде тешка.

-Ќе биде тешко,но од друга страна Заев веќе е претпознатлив како вешт политичар кој неколку пати покажа дека може да го извлече најдоброто и кога е малку возможно.На тие општини каде има кандидати во втор круг,а ги има во доволен број,ќе направи реални шанси да победи.За втор круг,коалициониот капацитет на партиите на власт ќе профункционира многу по ефикасно од првиот круг,се гласа само градоначалници. На вториот изборен круг се почнува од нула.Треба одново да се создаде бран кој носи гласови,но не е сигурно колку и каде ќе завршат.Ако опозицијата добро се етаблира во локалната власт,ќе биде по конструктивна и би требало да се однесува со институционална одговорност се до наредните редовни парламентарни избори, објаснува тој.

Рамадани смета дека концептот што го застапува и спроведува Заев е прогресивна евроатлантска вредност и ако тие што не го прифаќаат овој концепт,продолжат да ја наметнуваат и понатаму рововската политика ,тогаш локалната самоуправа, според аналитичарот ќе биде место каде нема да е решаваат дневни проблеми на граѓаните, туку таа ќе биде извор на конфликтни односи.

-И кога не фаќа инает и лично моментално незадоволство,со нашиот глас да ги засилиме тие кои доволно ги препознаваме дека можат да не туркат во опасни алтернативни опции…и преку локалната власт, смета Рамадани.

Во однос на резултатите на Левица во овој изборен процес, поранешниот пратеник вели дека партијата доживеала раст, но ако тој продолжи земјата ќе се најде во турбулентни меѓуетнички и меѓусоседските односи.

-За жал расте како партија.Ако порасне и понатаму,земјата ќе се најде во турбулентни меѓуетнички и меѓусоседските односи.Настапите на нивниот лидер ,и гласот за него значи дека ја сече гранката на која седиш.Но тоа е,демократијата трпи и апсурди,само нека останат во маргините, објаснува Рамадан.

loading...

Dr. Slump and Arale-chan: Hoyoyo!! Follow the Rescued Shark... (https://animetv.cc/m/5ER9) Episode Full

https://animeflix.nl animeflix given movie

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animedao.nl: Watch SD Gundam Force (Dub) animedao Episode 52 animes online

Dungeon ni Deai wo Motomeru no wa Machigatteiru Darou ka II: Past & Future (Dub) Episode Full