ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда
ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда
СУДОТ МУ ЗАПЛЕНИ МИЛИОНИ ЕВРА НА ГРУЈО - Да му се конфискуваат плацевите на Водно, два стана, градежно земјиште во Центар и две градежни парцели во Крушево, бара обвинителството
СУДОТ МУ ЗАПЛЕНИ МИЛИОНИ ЕВРА НА ГРУЈО - Да му се конфискуваат плацевите на Водно, два стана, градежно земјиште во Центар и две градежни парцели во Крушево, бара обвинителството
(ВИДЕО) КРАЛОТ НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, МОМИРОВСКИ ОД АЛФА МУ ИЗМИСЛИ СКАНДАЛ НА МАРИЧИЌ ВО ТУРЦИЈА, ОД ПРАВДА ДЕМАНТИРААТ - ЧИСТА БЕСРАМНА ЛАГА!
(ВИДЕО) КРАЛОТ НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, МОМИРОВСКИ ОД АЛФА МУ ИЗМИСЛИ СКАНДАЛ НА МАРИЧИЌ ВО ТУРЦИЈА, ОД ПРАВДА ДЕМАНТИРААТ - ЧИСТА БЕСРАМНА ЛАГА!
МАФИЈАТА ПРЕД КОЛАПС: Обвинителството поднесе обвинение за „Плацовите на Водно“, бара и нов притвор за Камчев
МАФИЈАТА ПРЕД КОЛАПС: Обвинителството поднесе обвинение за „Плацовите на Водно“, бара и нов притвор за Камчев
Од 69-тата седница на Владата: Се формира комитет за продлабочување на соработката меѓу Северна Македонија и Грција
Од 69-тата седница на Владата: Се формира комитет за продлабочување на соработката меѓу Северна Македонија и Грција
ФИЛИПЧЕ НА ДЕНОТ НА МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ: ДОСЕГА ТРИ ПАТИ ГИ ЗГОЛЕМИВМЕ ПЛАТИТЕ НА МЕДИЦИНСКИОТ КАДАР!
ФИЛИПЧЕ НА ДЕНОТ НА МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ: ДОСЕГА ТРИ ПАТИ ГИ ЗГОЛЕМИВМЕ ПЛАТИТЕ НА МЕДИЦИНСКИОТ КАДАР!
БЕКТЕШИ: СИТЕ ФИРМИ КОИ ЌЕ ГО ЗГОЛЕМАТ БРОЈОТ НА ВРАБОТЕНИ ОВАА ГОДИНА МАКАР ЗА 1 ВРАБОТЕН НЕМА ДА ИМААТ ОБВРСКА ДА ГИ ВРАЌААТ ПАРИТЕ КОИ ИМ ГИ ДАВАМЕ КАКО СУБВЕНЦИЈА!
БЕКТЕШИ: СИТЕ ФИРМИ КОИ ЌЕ ГО ЗГОЛЕМАТ БРОЈОТ НА ВРАБОТЕНИ ОВАА ГОДИНА МАКАР ЗА 1 ВРАБОТЕН НЕМА ДА ИМААТ ОБВРСКА ДА ГИ ВРАЌААТ ПАРИТЕ КОИ ИМ ГИ ДАВАМЕ КАКО СУБВЕНЦИЈА!
ВЛАДА: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ЌЕ СЕ ЛЕГАЛИЗИРААТ ДИВОГРАДБИ ВО НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ И ЗАШТИТЕНИ ПОДРАЧЈА
ВЛАДА: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ЌЕ СЕ ЛЕГАЛИЗИРААТ ДИВОГРАДБИ ВО НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ И ЗАШТИТЕНИ ПОДРАЧЈА

ИЗБРАНИ НАЈДОБРИТЕ ТРГОВСКИ ОБЈЕКТИ ВО СКОПЈЕ ЗА 2020 ГОДИНА

Градот Скопје и Агенцијата SWOT Research ги избраа најдобрите трговски објекти во Скопје, во повеќе дејности, во рамките на традиционалната манифестација „Месец на трговијата 2020″, која годинава се организира по 14–ти пат.

Оваа година, поради пандемијата со ковид-19 вирусот изборот на најдобар трговски објект е организиран поинаку, и денеска, раководителот на Секторот за Локален економски развој на Град Скопје, Марко Тодоров, на претставниците на најдобрите трговски објекти плакетите им ги додели плакетите на отворено пред бараките на Град Скопје.

Проектот „Месец на трговијата“ произлегува од Програмата за финансирање на проекти за развој на занаетчиството, угостителството и трговијата на град Скопје за 2020 година, а целта е да се поттикне развојот на трговијата и занаетчиството и да се укаже на потребата од следење на современите текови и примената на модерните технологии во овие стопански гранки, како и да се изврши сондирање на квалитетот на услугите во трговијата во повеќе дејности на ниво на град Скопје, со цел стимулирање на трговците за подобра услуга, снабдување со квалитетна стока за продажба, како и постигнување атрактивни цени на производите.

Овој проект се организираше во периодот од 1 ноември до 30 ноември 2020 година. Тајните купувачи по направената евалуација изготвија извештаи кои се изработени според примарните критериуми, кои оваа година поради пандемијата беа дополнети со нови критериуми, и тоа:

1. Изглед на продажното место – (ознаки, хигиена, уредност, изложеност на производи)
2. Прв контакт – (поздравување, изглед на вработен и контакт со очи)
3. COVID – 19 критериуми – (носење заштитна маска, средства за дезинфекција, маркери за држење дистанца)
4. Услуга кон купувачите – (љубезност, насмевка, волја да се излезе во пресрет и професионалност на вработен)
5. Продажни вештини – (поставување прашања, претставување и познавање на производите, нудење дополнителни производи, проактивност)
6. Завршен контакт – (заблагодарување и поздравување на заминување)
7. Задоволство од купувачкото искуство на тајните купувачи – (субјективно мислење за повторна посета и препорака)

На крајот, следеше сумирање на резултатите, од кои произлегоа заклучоци и препораки за подобрување на услугата во иднина, и според оценките, избрани се најдобрите три трговски објекти во повеќе дејности, кои ќе добијат признанија за својот квалитет и престиж, и тоа во следните дејности:

Категорија „Апарати за домаќинство, бела техника и се за дома“
1. Сетек
2. Техномаркет
3. Нептун

Категорија „Модни додатоци и накит“
1. SWAROVSKI
2. Miss Spice
3. Tesoro

Категорија „Компјутерска, аудио – видео и телекомуникациска опрема“
1. Телекомпродавница
2. ANHOCH PC Market
3. I Style

Категорија „Парфимерии и козметика“
1. L’ OCCITANE
2. Ри – Ма
3. MAC cosmetics

Категорија „Салони за мебел“
1. Кристина Дамил
2. Југоекспорт Стил
3. Акрон

Категорија „Супермаркети“
1. Рамстор
2. Рептил
3. Гранап

Категорија „Бутици“
1. KOTON
2. Springfield
3. Sara fashion

Категорија „Домаќинство“
1. Coin Casa
2. LUSSO
3. VICKO

Вкупниот резултат остварен од сите трговски објекти кои се испитуваа оваа година е повисок во споредба со вкупниот резултат остварен во 2019 година. И покрај дополнителните стандарди кои беа мерени оваа година и вонредните услови за работа во време на пандемија, трговците успеаја да го подигнат нивото на квалитет на услуга.

Покровител на четиринаесеттиот избор на најдобар трговски објект е Град Скопје, а се реализира преку Секторот за локален економски развој, во соработка со Агенцијата SWOT Research, специјализирана агенција со експертиза и искуство во анализа на квалитетот на услугата.

Значајно е да се нагласи дека во нашата земја и трговските субјекти беа под силен удар од пандемијата. Како и во светот, така и кај нас многу работници останаа без работа, а се зголеми неизвесноста и несигурноста кај вработените, поради што беа донесени повеќе пакет мерки за помош и одржливост на стопанството од страна на Владата на Република Северна Македонија.

Со почит,
Град Скопје

loading...

AnimeHeaven bleach anime heaven: Watch The Promised Neverland Season 2 Episode 8 (https://animeheaven.pro/m/Qmbw/ep-8)

4Anime 4anime my hero academia: Watch Fire Force Season 2 Episode 11