ДАФИНА СТОЈАНОСКА РАСПАЛИ: КАКВА ЦРНА ЕУ, КРАСНА МАЈКА РУСИЈА, БРАТОТ ПУТИН ЌЕ НЕ РАНИ И ЌЕ НЕ БРАНИ!
ДАФИНА СТОЈАНОСКА РАСПАЛИ: КАКВА ЦРНА ЕУ, КРАСНА МАЈКА РУСИЈА, БРАТОТ ПУТИН ЌЕ НЕ РАНИ И ЌЕ НЕ БРАНИ!
Пендаровски: Лидерските средби не се лек за секоја болка, нивното одржување е доказ дека претходно затаиле институциите
Пендаровски: Лидерските средби не се лек за секоја болка, нивното одржување е доказ дека претходно затаиле институциите
ВЛЕГУВАМЕ ВО ФОТО ФИНИШ, СТАНУВА ДРАМАТИЧНО: ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ЗАКАЖА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА ВО 20 И 30 ЧАСОТ
ВЛЕГУВАМЕ ВО ФОТО ФИНИШ, СТАНУВА ДРАМАТИЧНО: ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ЗАКАЖА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА ВО 20 И 30 ЧАСОТ
Османи: Документите што ги објавуваат некои медиумите не се финалниот француски предлог
Османи: Документите што ги објавуваат некои медиумите не се финалниот француски предлог
Османи: Модифицираниот француски предлог ги адресира нашите забелешки по однос на работната верзија
Османи: Модифицираниот француски предлог ги адресира нашите забелешки по однос на работната верзија
БОМБА НА ПЕНДАРОВСКИ: МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ Е ДАЛЕКУ ПОДОБАР ОД ПРВИЧНАТА ВЕРЗИЈА
БОМБА НА ПЕНДАРОВСКИ: МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ Е ДАЛЕКУ ПОДОБАР ОД ПРВИЧНАТА ВЕРЗИЈА
Трајанов: Пендаровски во Мадрид да ги запознае лидерите на НАТО членките за бугарските уцени
Трајанов: Пендаровски во Мадрид да ги запознае лидерите на НАТО членките за бугарските уцени
ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ Е ШАНСА ШТО МАКЕДОНИЈА НЕ ТРЕБА ДА ЈА ИСПУШТИ, КАЖА ГЕРМАНСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ
ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ Е ШАНСА ШТО МАКЕДОНИЈА НЕ ТРЕБА ДА ЈА ИСПУШТИ, КАЖА ГЕРМАНСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ

Издадена меѓународна потерница за Анџело Ѓорѓиевски, првоосомничен за убиството на Денис Тот

Анџело Ѓорѓиевски, првоосомничен за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот | Фото: МВР
Пет дена по смртта на хрватскиот ракометар Денис Тот пред дискотеката „Привилиџ“ во Скопје, полицијата издаде меѓународна потерница против првоосомничениот, 28-годишниот Анџело Ѓорѓиевски. Тој се бара за убиство, по член 123 од Кривичниот законик.

Нападот се случи рано изутрината, после 3 часот, на 7 април годинава. Веднаш потоа вработена од дискотеката „Привилиџ“ пријавила во Брза помош дека младото момче лежи на асфалтот. Ракометарот Тот бил донесен на Клиниката за реанимација, анестезија и интензивно лекување (КАРИЛ) без срцева акција и наводно без видливи траги на насилство.

Имало еден успешен обид за реанимација, но тој почина истиот ден попладнето. Голем број шпекулации и информации се отворија за овој случај сè додека не се откри дека полицијата, по прегледувањето на камерите на „Сејф Сити“, ја нашла снимката на која се гледа како хрватскиот ракометар е нападнат од неколку лица, меѓу кои и една девојка. Тој уште при првиот зададен удар паѓа на асфалтот пред дискотеката и не се поместува. Сето ова, како што можеше да се види и од снимките кои протекоа во јавноста, се случува пред неколку сведоци, кои само набљудуваат и ниту еден од нив не се јавува да го пријави случајот.

Извештајот од обдукцијата на 28-годишниот хрватски ракометар потврдил дека смртта била насилна.

Две лица беа приведени за овој трагичен настан. Деветнаесетгодишната К.Л. и 22-годишниот Д.А. се во Истражниот затвор во Шуто Оризари и одреден им е притвор од 30 дена.

Првоосомничениот Ѓорѓиевски, кој му ги задава и првите удари на Тот, е во бегство. Полицијата прво го бараше во државава, а денеска распиша и меѓународна потерница.

Погребот на хрватскиот коментар беше извршен денеска.

loading...

go88 cổng 2 download go88.club go88 apk ios

sunwin asia