Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања

ЈОВАНОСКИ: Со министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, го посетивме Дневниот центар за лица со церебрална парализа.

Поделени во две групи, услугите на Дневниот центар ги користат 18 лица, на кои им се овозможува едукативна, дефектолошка, сензорна и физикална терапија. Во услови на пандемија, а по претходна согласност од старателите, услугите на центарот ги користат 6 лица.

За време на посетата, се уверивме дека во Дневниот центар доследно се почитуваат и се применуваат препораките за работа согласно протоколите за заштита од ковид -19.

Посебно внимание се посветува на хигиенските навики на штитениците, што е резултат на посветеноста на негователите, од кои едно е лице со церебрална парализа. Тоа е показател за вклученоста на овие лица во општествените процеси, но воедно и потсетување за потребата од нивна уште поголема инклузија.

loading...

Watch anime online for free at KissAnime kissanime weathering with you

AnimeKisa: Lance N' Masques anime episode 12 online free at https://animekisa.in anime sites

Momokyun Sword Episode 12

WCOStream: Detective Conan Movie 10: Requiem of the Detectives anime episode Full online free at https://wcostream.cc wcostream amazing world of gumball

Dribbble: https://dribbble.com/animeflixnl/about

Recipes mentaframework: http://recipes.mentaframework.org/user/profile/139784.page