ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

Јовановиќ: Заев е sвезда која тешко ќе падне!

SВЕЗДА КОЈА ТЕШКО ЌЕ ПАДНЕ

Ниту Кенеди, ниту Заев променија нешто големо, освен што се почувствува дека може да го променат она кое е суштинско… Тие понудија алтернатива: го поларизираа мислењето…
Тоа секогаш е момент кога некоја единица ќе се почувствува предадена поради Заливот на свињите или за злосторството од претходниот режим на Груевски.
Кога ќе се собере интересната каста – врвот на војската, специјалните единици, странски и домашни служби, полиција, бизнис, мафија, медиуми… Кога ќе сфатат дека се во опасност, па ќе прогласат дека политиката на Заев е делигитимирана, или ќе речат дека државата е во опасност која “тие ќе ја спасат”.

Тоа се нарекува “длабока држава”. Етатизам во изворно значење. Луѓе кои добиваат напредување во хиерархијата како во армија, единствено таквите имаат војска. Тоа е денес Мицковата ВМРО-ДПМНЕ. Тоа чист етатизам.
Луѓето ги користат за напредување во “синџирот на прехрана” кои самите го нарекуваат партиски систем. Десничарите всушност немаат систем, тоа е антисистемска партија, и затоа Левица на Апасиев совршено се вклопува во нивните десничарски матрици.
Ова денес, драги пријатели, не смее да биде нивниот “дух на нацијата” во која тие уште денес прават математики кој на кое место ќе работи кога ќе ја преземат власта. На следните парламентарни избори.
Не смееме да му ја препуштиме правдата како што Мицкоски ја замислува. Тие после се’, за сите претставува голема енигма, имаат пари, а со парите стигнува и моќта. Тоа се вика монопол на сила. Не работат ништо освен што го штитат организмот кој “испива” крв.
Тие се навикнати да ви “средат” за лекар. И гробно место, ако затреба.
И работа. И отказ.
И војна. И мир.

Тоа денес е нереформираното Мицково ВМРО-ДПМНЕ.
Таквите денес го повлекоа Заев од политика, таквиот дух го уби и Кенеди. Тој профил на партија такви луѓе брка и убива.
Оти – не постои Камелот.

Зоран Заев беше и останува проевропска линија за урбано, цивилизирано а против дикатура.
Мора да се обидеме да ја вратиме земјата во состојба на надеж. На народот не му е украдена заштедата, туку напротив, политиката на Заев ги врати парите кај граѓаните, ги покачи минималните и просечните плати, работеше на пријателство, мир дома и надвор, работеше за питомост и просперитет.

Надежта мора да се врати во оваа земја, а Заев никаде не заминува. Ниту има причина да замине. Останува тука да не’ гледа, слуша, бодри и поттикнува. Останува тука затоа што на земјата ништо не и зеде, напротив, на земјата и луѓето им даде се’.
Во тој дух, со таа верба и надеж, мора да продолжиме напред.
Заев е sвезда која тешко ќе падне!

ФБ статус на Ненад Јовановиќ

loading...

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

anime sites Black Clover

free anime Tokyo Ghoul

AniWatch DARLING in the FRANXX (Dub)

AniWatch Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 10

Dragon Ball Super (Dub)