ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ. Тоа е прво и апсолутно најважно
ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ. Тоа е прво и апсолутно најважно
РАМА: Прифатетет го предлогот, зашто нема да има друг предлог. Не ви треба да останете пред вратата на ЕУ уште 17 години
РАМА: Прифатетет го предлогот, зашто нема да има друг предлог. Не ви треба да останете пред вратата на ЕУ уште 17 години
Чисто е - одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања, напиша Гир на Твитер
Чисто е - одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања, напиша Гир на Твитер
Ковачевски утре ќе се сретне со Села
Ковачевски утре ќе се сретне со Села
ГРАД СКОПЈЕ: Бројни интервенции извршени од страна на екипите на јавните претпријатија по невремето кое го зафати Скопје
ГРАД СКОПЈЕ: Бројни интервенции извршени од страна на екипите на јавните претпријатија по невремето кое го зафати Скопје
МВР НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАМЕРАТА ДА ВОВЕДЕ РЕД НА ПАТИШТАТА: Во еден ден казнети 247 возачи
МВР НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАМЕРАТА ДА ВОВЕДЕ РЕД НА ПАТИШТАТА: Во еден ден казнети 247 возачи
(ВИДЕО) БОМБА НА ЕФТОВ: ПРОТЕСТИТЕ СЕ БИТКА ЗА РАНЕТИТЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА, ОЧАЕН ОБИД НА МИЦКОВСКИ ДА ГИ СПАСИ ДРУГАРИТЕ И ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ
(ВИДЕО) БОМБА НА ЕФТОВ: ПРОТЕСТИТЕ СЕ БИТКА ЗА РАНЕТИТЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА, ОЧАЕН ОБИД НА МИЦКОВСКИ ДА ГИ СПАСИ ДРУГАРИТЕ И ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ
АПАСИЕВ СЕ ЗАКАНУВА: ОД УТРЕ ПОЧНУВАМЕ СО НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, ЗА ПОЧЕТОК ЌЕ ФРЛАМЕ ЈАЈЦА А КАМЕЊА КОН ВЛАДАТА
АПАСИЕВ СЕ ЗАКАНУВА: ОД УТРЕ ПОЧНУВАМЕ СО НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, ЗА ПОЧЕТОК ЌЕ ФРЛАМЕ ЈАЈЦА А КАМЕЊА КОН ВЛАДАТА

Јовановски: Имаме колеги од матично кои земаат помалку од минималната плата

Денес втор ден штрајкуваат вработените од Управата за водење на матичните книги. Според Игор Јовановски, потпретседател на Независен синдикат на Управата за водење на матичните книги (НСУВМК), Синдикатот веќе две години се обидува да потпише Колективен договор, но тоа не се случува или поради промена на министер или поради промена на директор.

Последниот министер за правда вели дека Колективниот договор што е понуден за Управата за водење матични книги е во спротивност со Колективниот договор за административните работници.

-Нам не ни беше прифатливо линеарно зголемување на платите од 15 отсто, оти имаме колеги кои земаат плата под минималната плата. Сѐ уште не е зголемена минималната плата кај нас. Ние се согласуваме да се преговара за бодувањето за образование само да се трнеме од таа плата од 16.000 денари, вели Јовановски за Утрински брифинг.

Од министерството за финансии на синдикалците им рекле дека нема пари, а од министерството за правда се согласуваат да се задржат бодовите за тежина на работното место, вели Јовановски и додава дека можност за напредување во службата во Управата нема.

-Има реакции за грешки во документите што ги издаваме, но кој работи и греши. Нашата работа не е едноставна. Работиме со книги во кои и мастилото е избледено. Имаме и проблем со тоа што во книгите не се заведени промени на презимиња многу одамна, но се трудиме да ги исправаме овие грешки, вели Јовановски за Утрински брифинг.

loading...

link vào go88 không đăng nhập được go88 go88 club uy tin so mot chau a

nhóm zalo sunwin sunwin android sunwin game đổi thưởng trực tuyến