Јовева: Европскиот парламент дава целосна поддршка за почеток на преговорите

Европскиот парламент дава целосна поддршка за почеток на преговорите, рече денеска европратеничката Ирена Јовева на средбата со вицепремиерката за политики за добро владеење Славица Грковска.

На средбата присуствуваа и европратеникот Владимир Билчик, како и шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија Дејвид Гир.

Јовева која доаѓа од Словенија, а има македонско потекло, изрази оптимизам дека почетокот на преговорите набрзо ќе се случи.

И Билчик ја нагласи европоддршката, истакнувајќи дека е важно политичкиот дијалог да продолжи кога се во прашање стратешките интереси на државата, како што е европската интеграција.

На средбата, како што сооошти владината прес-служба, се разговараше и за тековните реформи во делот на спроведувањето на политиките за добро владеење. Особено беше нагласена важноста на политичката поддршка, но и експертизата што доаѓа преку ЕУ фондовите при реализација на реформските процеси во земјата.

Грковска истакна дека и покрај бугарското вето Северна Македонија ги продолжува реформите дома. Владата, рече, е посветена да изгради општество со професионални, ефикасни, транспарентни и одговорни институции, насочени кон обезбедување подобри услуги за граѓаните.

-Мојата работа како вицепремиерка за политики за добро владеење е фокусирана на воспоставување на системски и долгорочни решенија. Кабинетот за креирање на политики се заснова на три главни столба, дигитална трансформација на општеството, транспарентни и ефикасни институции и развивање на антикорупциски политики. Воспоставивме партнерски односи и соработка со министерствата, како и со Државната антикорупциска комисија, Државниот завод за ревизија, Бирото за јавни набавки, како и со граѓанските организации, нагласи вицепремиерката.

Соговорниците разменија мислења и за работата на администрацијата и за процесот на дигиталната трансформација на општеството.

sunwin web game bài sunwin sunwin web

sun win

sunwin

tải sunwin apk

sunwin apk sunwin club sunwin web