(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ
(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот
СДСМ: Мицкоски и Левица се анти НАТО и анти ЕУ коалиција
СДСМ: Мицкоски и Левица се анти НАТО и анти ЕУ коалиција
Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете
Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете
Демократски Сојуз повика да не се потпишува протоколот, ЛДП и ДОМ се уште градат став за модифицираниот „француски предлог“
Демократски Сојуз повика да не се потпишува протоколот, ЛДП и ДОМ се уште градат став за модифицираниот „француски предлог“
Ковачевски и Маричиќ ќе присуствуваат на седницата на Советот за безбедност
Ковачевски и Маричиќ ќе присуствуваат на седницата на Советот за безбедност
ВМРО-ДПМНЕ: Масовно и гласно Не, вечерва повторно протест
ВМРО-ДПМНЕ: Масовно и гласно Не, вечерва повторно протест

ЈП КОМУНА КРУШЕВО: Приходите се зголемуваат, трошоците се намалуваат – годишна сметка на „Комуна“

Годишната сметка на ЈП „Комуна“ Крушево покажува зголемени приходи и намалени трошоци и тоа во период на инфлација.

На 10-тата седница на советот на општина Крушево се усвои годишната сметка на „Комуна“ која покажува позитивни резултати од аспект на наплата и од исполнување на побарувањата.

Приходите од вода во домаќинства во градот и населените места е зголемен за речиси 1 милион денари во 2021-ва година во споредба со 2020-та. Со исклучок на 3 населени места наплатата секаде се зголемува за вкупно да достигне пораст од 923 072 денари.

Од останатите приходи се забележува зголемување во делот на услугите за чистота, канализација и паркинг, додека благо намалување има во делот гробишта, приходи од пазар и други услуги. Севкупно приходите се намалени во споредба со 2020-та, но резултатот е позитивен затоа што намалувањето е всушност заради приходи од донација на контејнери, финансиска помош од владата и советот кои се прокнижија во 2021 година.

ВД директорката на ЈП „Комуна“ Крушево Станка Ефремова Трајкоска пред советниците потенцира дека финансиското работење на претпријатието се подобрува, но факт е дека трошоците за струја со која се пумпа вода останува најголем проблем на претпријатието.

„Приходите се зголемуваат, а трошоците во време на инфлација се намалуваат со што нашите резултати се уште подобри. Годишната сметка покажува дека работиме домаќински, а поголемите приходи значат подобро извршување на услугите. Со советниците се согласивме дека трошоците за струја остануваат најголем проблем на претпријатието.“потенција Ефремова Трајкоска.

loading...

Go88 – Trang trò chơi Tài Lộc ăn tiền ảo lãnh tiền thật go88 earn đánh bài go88

SUNWIN cổng game Đánh bài Nổ hũ Siêu Đỉnh nhóm zalo sunwin sunwin pc