ДА ПРЕСТАНЕ ХАЈКАТА ПРОТИВ ОВА МОМЧЕ, НЕСРЕЌИ СЕ СЛУЧУВААТ ЗА ЖАЛ, СЕКОМУ МОЖЕ ОВА ДА МУ СЕ СЛУЧИ: 30 дена притвор за возачот кој ја усмрти 24 годишната девојка од Радовиш
ДА ПРЕСТАНЕ ХАЈКАТА ПРОТИВ ОВА МОМЧЕ, НЕСРЕЌИ СЕ СЛУЧУВААТ ЗА ЖАЛ, СЕКОМУ МОЖЕ ОВА ДА МУ СЕ СЛУЧИ: 30 дена притвор за возачот кој ја усмрти 24 годишната девојка од Радовиш
РУСИТЕ ТОТАЛНО ОДЛЕПИЛЕ: БАРААТ НАТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД БУГАРИЈА И РОМАНИЈА, ИТНА СЕДНИЦА НА БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ШПАНИЈА ПОНУДИ ДА ПРАТИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА
РУСИТЕ ТОТАЛНО ОДЛЕПИЛЕ: БАРААТ НАТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД БУГАРИЈА И РОМАНИЈА, ИТНА СЕДНИЦА НА БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ШПАНИЈА ПОНУДИ ДА ПРАТИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА
(ВИДЕО) БРАВО - Ковачевски - Азески: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден - се засилува дијалогот меѓу Владата и деловната заедница во интерес на економскиот раст
(ВИДЕО) БРАВО - Ковачевски - Азески: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден - се засилува дијалогот меѓу Владата и деловната заедница во интерес на економскиот раст
ВО ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧНУВА ВТОРАТА ЗИМСКА ШКОЛА НА МСМЈЛК ПРИ УКИМ – НАЈАВЕНО УЧЕСТВО НА НАД 40 СТРАНСКИ МАКЕДОНИСТИ И СЛАВИСТИ ОД СЕДУМНАЕСЕТ ЗЕМЈИ
ВО ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧНУВА ВТОРАТА ЗИМСКА ШКОЛА НА МСМЈЛК ПРИ УКИМ – НАЈАВЕНО УЧЕСТВО НА НАД 40 СТРАНСКИ МАКЕДОНИСТИ И СЛАВИСТИ ОД СЕДУМНАЕСЕТ ЗЕМЈИ
Папа Франциск: Продолжуваме со својата посветеност да обезбедиме правда за жртвите злоставувани од нашите членови
Папа Франциск: Продолжуваме со својата посветеност да обезбедиме правда за жртвите злоставувани од нашите членови
ВО КАВАДАРЦИ СЕ РАБОТИ: Во тек е изградбата на фекална и атмосферска канализација, како и водоводна мрежа на ул. Ѓорѓи Соколов во должина од 500 метри
ВО КАВАДАРЦИ СЕ РАБОТИ: Во тек е изградбата на фекална и атмосферска канализација, како и водоводна мрежа на ул. Ѓорѓи Соколов во должина од 500 метри
ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“
ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“
ВИСОКО-ТЕХНОЛОШКИ ПОГОН НА СИТЕ 4 ТРКАЛА КАЈ OPEL GRANDLAND HYBRID4, OPEL INSIGNIA И OPEL INSIGNIA GSI
ВИСОКО-ТЕХНОЛОШКИ ПОГОН НА СИТЕ 4 ТРКАЛА КАЈ OPEL GRANDLAND HYBRID4, OPEL INSIGNIA И OPEL INSIGNIA GSI

Како последица на ковид-19 изутринава, на 79 годишна возраст почина еден од најреномираните македонски новинари, Тачко Локвенец

Тој ја започна својата кариера на 5 мај, 1963 година како дипломец на Филозофскиот факултет во Скопје и млад приправник во „Нова Македонија“ и до крајот на работниот век беше дописник на овој дневен весник.

Еден период од својата кариера беше дел од редакцијата на „Вечер“ во Скопје. Во една пригода, сеќавајќи се за младешките новинарски денови од својот работен ангажман ќе рече:

„Еден ден ме пуштија во општина Идадија, да барам интересни материјали. Реков, ме интересира образование. Отидов кај надлежниот во Општината, а тој во еден момент замина во друга канцеларија. На масата видов материјал „доверлив“ – образование. Ја зедов веднаш папката, ја ставив во јакната и да ме нема … Сабајле кога излезе весникот, ѕвонат телефони во редакција: Кој е тој новинар? Што е ова што го напишал …? Во редакцијата се загрижија, ми предложија адвокат, зашто тензиите високо се кренаа. Но, кога му кажав на уредникот дека материјалот е автентичен, си ја повлекоа тужбата, а уредникот ме охрабри: „Не се секирај!““, се присеќаваше Локвенец.

По својата храбра и остра новинарска перцепција ќе останат запаметени неговите: „Прилепскиот дневник“, „Во Прилеп се зборува и молчи“, „Засипи од судот“, „Кои се тие што најмногу заработуваат во Прилеп“.

Негови текстови беа објавувани и во „Остен“, во локалниот неделник „Народен глас“, во списанија во поранешна Југославија. Локвенец беше коосновач, а потоа сопственик на списанието „Порта“ и повеќе од едена деценија до последен момент посветено ги бележеше позитивните случувања во градот и државата на страниците на ова списание.

Како неуморен творец и хроничар пред сè на животот на прилепчанецот, тој е автор на повеќе книги: „Судница лудница“, „Ние сме тука“, „Вест и власт“, „Љубовни легенди„, „Илинденски обелиск“, „Дабница“. Тој е автор на монографијата посветена на 60-годишнината од прехранбениот гигант „Витаминка“.

До последниот момент од својот живот беше посветен на творештвото. Подготуваше книга која требаше да биде пресек на предизвиците на македонското новинарство. Не ја заврши. Тачко Локвенец беше и редок познавач на делата на класиците во книжевноста, извонреден колега, граѓанин, вечен вљубеник во чаршијата, еснафите, во доброто во човекот.

Посмртните останки на Локвенец ќе бидат погребани денеска во 15 часот на новите градски гробишта во Прилеп, „Песјобрдце“.

loading...

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime High School DxD

gogoanimehub GoGoAnime Dragon Ball Z (Dub)

dubbed anime Attack on Titan

dubbed anime GoGoAnime Your Lie in April

anime stream Tokyo Revengers (Dub)