ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Целосно реконструирана пешачката патека од двете страни на улицата Љубљанска во Карпош
ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Целосно реконструирана пешачката патека од двете страни на улицата Љубљанска во Карпош
ПРОДОЛЖУВА БИТКАТА НА МВР ЗА РЕД НА УЛИЦИТЕ: 340 санкции за брзо возење ширум земјава, 191 сообраќајни прекршоци во Скопје, 49 за брзо возење
ПРОДОЛЖУВА БИТКАТА НА МВР ЗА РЕД НА УЛИЦИТЕ: 340 санкции за брзо возење ширум земјава, 191 сообраќајни прекршоци во Скопје, 49 за брзо возење
Претрес во Грчец, пронајден кокаин, приведено едно лице, Приведен бегалец од затвор, Приведени четири лица од гостиварско за издржување затворски казни
Претрес во Грчец, пронајден кокаин, приведено едно лице, Приведен бегалец од затвор, Приведени четири лица од гостиварско за издржување затворски казни
ОПШТИНА ЦЕНТАР: 20 нови јавори и друго зеленило во дворот на новата детска градинка во населба Пролет
ОПШТИНА ЦЕНТАР: 20 нови јавори и друго зеленило во дворот на новата детска градинка во населба Пролет
МЗШВ со потсетување до земјоделците: Уште 2 дена рок за доставување апликации за закуп на земјоделско земјиште до 3 хектари
МЗШВ со потсетување до земјоделците: Уште 2 дена рок за доставување апликации за закуп на земјоделско земјиште до 3 хектари
Претседателот Стево Пендаровски ја предводи државната делегација на Самитот на НАТО во Мадрид
Претседателот Стево Пендаровски ја предводи државната делегација на Самитот на НАТО во Мадрид
Бројката на загинати во ракетираниот трговски центар во Украина се искачи на 18, 36 лица се водат како исчезнати, ЕУ и САД го осудија нападот
Бројката на загинати во ракетираниот трговски центар во Украина се искачи на 18, 36 лица се водат како исчезнати, ЕУ и САД го осудија нападот
БРАВО - ЕРДОГАН УЧЕЛ ПОЛИТИКА ОД ТИТО: Еден ден откако одби да воведе санкции кон Русија, Турција го крена ветото за влез на Шведска и Финска во НАТО, Бајден веднаш упати честитка до сите
БРАВО - ЕРДОГАН УЧЕЛ ПОЛИТИКА ОД ТИТО: Еден ден откако одби да воведе санкции кон Русија, Турција го крена ветото за влез на Шведска и Финска во НАТО, Бајден веднаш упати честитка до сите

КАКО РАЗМИСЛУВА ТИПИЧЕН МАКЕДОНСКИ УМИСЛЕН УЧЕН КОМУЊАР КОЈ НЕМА АБЕР ОД ЕКОНОМИЈА И ОСНОВИ НА КАПИТАЛИЗАМ И ПАЗАРНО ОПШТЕСТВО

Значи од каде да почнеме, трагедија е кога еден човек ќе напуни 50 години а нема две чисти за тоа како функционира капитализмот, како се креираат цени, како се прави профит како се продава некој продукт на целна група…

Оваа зграда не е на Водно, не е во некој елитен дел на градот, наменета е за луѓе со мал буџет, сигурно и становите се мали по 35 до 50 квадрати, значи фирмата што ја правела зградата имала во предвид која е целната група на купувачи, се прави процена кој каде обично купува станови, кои населби важат за елитни кои за не толку елитни итн итн…

За да може фирмата да опстане значи да направи профит и да плати даноци, плати, материјали, комуналии итн итн и да има капитал пак да гради друг објект мора да се процени дали и колку може купецот да издржи, сигурно дека ако цената може да достигне до 1300е како на Водно тогаш ќе се ставеле и најмодерни материјали ќе се употребеле најмодерни дизајни итн итн, но оваа зграда најверојатно се продава по цена од околу 900е м квадратен и затоа е направена така како што е направена.

На крајот на краиштата, се работи за понуда и побарувачка, не секој има високи стилски барања, некои категории на луѓе само бараат кров над глава, додека има клиентела која може да бира и да бара повисоки стилски стандарди. Но тоа архитектот Филип Марјановиќ не го разбира, дете на универзитетски професор, растел со сребрена лажица во уста, нема абер како живеат сиромашните а себе се нарекува левичар и делува како левичар, ама арогантен и надмен но на крајот излегува смешен со вакви постови…

loading...

không đăng nhập được go88 go88 club uy tin so mot chau a go88 pro

sunwin android sunwin đăng nhập sunwin intelligent