На денешниот брифинг со новинарите, ги информирав за статусот на реализација на Планот за борба против корупција и придобивките од мерките за превенција и сузбивање на корупцијата
На денешниот брифинг со новинарите, ги информирав за статусот на реализација на Планот за борба против корупција и придобивките од мерките за превенција и сузбивање на корупцијата
Американскиот Универзитет на Европа – ФОН, заедно со Корот на карабинерите од Република Италија денеска организираше меѓународна конференција на тема „Сеопфатен пристап во борбата против транснационалниот тероризам: глобални предизвици и одговори на тероризмот“
Американскиот Универзитет на Европа – ФОН, заедно со Корот на карабинерите од Република Италија денеска организираше меѓународна конференција на тема „Сеопфатен пристап во борбата против транснационалниот тероризам: глобални предизвици и одговори на тероризмот“
Конференција на тема „Жената како жртва на насилство- механизми за заштита и помош од институциите“, организираше Американскиот Универзитет на Европа – ФОН во рамките на кампањата „СТОП на домашното насилство. Биди храбра!“
Конференција на тема „Жената како жртва на насилство- механизми за заштита и помош од институциите“, организираше Американскиот Универзитет на Европа – ФОН во рамките на кампањата „СТОП на домашното насилство. Биди храбра!“
ОВОЈ Е АЛБАНСКИОТ АНТОЊО МИЛОШОСКИ, А ЗИНЕ ЛАЖЕ - Таравари: Немам доказ за поткуп на пратеници
ОВОЈ Е АЛБАНСКИОТ АНТОЊО МИЛОШОСКИ, А ЗИНЕ ЛАЖЕ - Таравари: Немам доказ за поткуп на пратеници
СООБРАЌАЈКАТА КАЈ МАВРОВКА ЗАЕДНО СО НЕСПОСОБНАТА ДАНЕЛА АРСОВСКА ДЕНЕСКА НАПРАВИ ХАОС ВО ГРАДОТ, МВР МОРАШЕ ДА ИНТЕРВЕНИРА!!!
СООБРАЌАЈКАТА КАЈ МАВРОВКА ЗАЕДНО СО НЕСПОСОБНАТА ДАНЕЛА АРСОВСКА ДЕНЕСКА НАПРАВИ ХАОС ВО ГРАДОТ, МВР МОРАШЕ ДА ИНТЕРВЕНИРА!!!
Обраќање на претседателот Пендаровски на форумот „Сиромаштијата на децата во Северна Македонија - примањата не се единствен фактор”
Обраќање на претседателот Пендаровски на форумот „Сиромаштијата на децата во Северна Македонија - примањата не се единствен фактор”
САД НЕМА ДА ДОЗВОЛАТ ВОЈНА ВО БОСНА - „Тоа нема да се случи. Тоа еднаш го кажав и ќе повторам: Нема да има војна во БиХ. Ова не е 1991 година“, изјави Ескобар во интервју за сараевската телевизија Н1, кое подетално ќе се емитува вечерва
САД НЕМА ДА ДОЗВОЛАТ ВОЈНА ВО БОСНА - „Тоа нема да се случи. Тоа еднаш го кажав и ќе повторам: Нема да има војна во БиХ. Ова не е 1991 година“, изјави Ескобар во интервју за сараевската телевизија Н1, кое подетално ќе се емитува вечерва
АНГОВ: Главна цел ќе биде развој на еко- туризмот и Дојран да стане првата еко-туристичка дестинација во државата
АНГОВ: Главна цел ќе биде развој на еко- туризмот и Дојран да стане првата еко-туристичка дестинација во државата

Караџовски: Вирусот не е истиот од ноември, за две недели имаме бум од заразени и хоспитализирани

На денешната прес конференција доктор Жарко Караџовски истакна дека ни се случува бум од новозаразени од ковид-19, потенцирајќи дека вирусот не е истиот како оној од ноември.

– Вирусот не е оној истот кој беше во ноември. Второ кумулативниот број на хоспитализирани болни и лица што беа позитивни се разликува во однос на ноември. Ако тогаш на Филипче му кажувавме дека 800-1.000 позитивни случаи на дневна основа сме способни да ги изменаџираме, сега состојбата не е баш така. Зошто? Затоа што во последните 3 недели се случува еден бум во делот на бројот на позитивни случаи, односно просечниот број на позитивни се движи меѓу 1.200 и 1.300, сме имале и 1.400 и 1.500, меѓутоа во сабота и недела кога бројките не се релевантни има и по 600 случаи, меѓутоа се акумулираа огромен број на случаи, затоа што во краток период од две-три недели се наполнија болниците – рече Караџовски.

Тој се обиде да објасни епидимиолошки што тоа значи ваквата слика во моментов.

– Ние епидимиолозите имаме неколку зборови кои што ја одразуваат состојбата. Сигурна епидимиолошка состојба е кога нема епидемија, второто е несигурна, третото е кога е неповолна и катастрофална. Во моментот ние сме кон ова второто, третото неповолна бидејќи имаме низ целата држава распространето ширење на вирусот – објасни Караџовски.

Како што потенцираше епидемилогот, не е можно во шест месеци да се создадат нови кадри, затоа што медицинскиот персонал е проблем во моментов.

– Покрај тоа што успешно се менаџираат сите случаи, ниеден пациент не е оставен да страда и да не биде хопитализира или да не му се пружи медицинска нега. Меѓутоа, она што постојано го потенцираме е дека здравствените работници се преморени, тие се функционални се уште, но не знаеме до кога, па поради тоа мораме да ги заштитме – вели Караџовски.

loading...

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

online anime Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

GoGoAnime My Hero Academia Season 2

GoGoAnime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 19

GoGoAnime Redo of Healer

watch subbed anime GoGoAnime Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!