(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

(ВИДЕО) Кавадарци одбележува 78 години од раѓањето на Зафир Хаџиманов

Кавадарци денеска одбележува 78 години од раѓањето на Зафир Хаџиманов – музичар, музички композитор, шоумен и актер.

– Тој бил роден на денешен ден во 1943 година. По завршување на средното образование, завршил факултет за драмски уметности во Белград во 1967 година. Покрај тоа што беше музичар, имаше одиграно и неколку главни улоги во македонски и југословенски играни филмови. Од песните што ги испеа, најпознати се ,,Како Вардар“, ,,Љуби ме и главата горе“, ,,Од љубов не се бега“ и многу други. Во 2007 година, Зафир беше промовиран во почесен амбасадор за култура на Р. Македонија во Србија, потсетува историчарот Петре Камчевски.

Како пејач учествувал на повеќе од триесетина фестивали ширум поранешна Југославија, на кои имал освоено бројни награди и признанија.

– Како резултат на неговата донација во 2013 година, во Музеј – галерија Кавадарци е отворена спомен соба на неговиот татко Васил Хаџиманов, познат македонски етномузиколог. Зафир беше оженет со Сенка Велетанлиќ Хаџиманов. Нивниот син, Васил, е еден од најпознатите џез музичари на овие простори, вели Камчевски.

Зафир почина на 27 март оваа година.

loading...

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 10

AnimeHeaven The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants Episode 10

watch animes Attack on Titan Season 2 (Dub)

watch anime dub Naruto: Shippuden

watch subbed anime AnimeHeaven BANANA FISH