(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА ПРОТИВ БАЕРН МИНХЕН НА МАРАКАНА ПРЕД 100 000 НАРОД ВО 1979-ТА, ПУБЛИКАТА Е ТОЛКУ ГЛАСНА ШТО ТВ ВОДИТЕЛОТ СЕ ДЕРЕ И ПАК НИШТО НЕ СЕ СЛУША!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА ПРОТИВ БАЕРН МИНХЕН НА МАРАКАНА ПРЕД 100 000 НАРОД ВО 1979-ТА, ПУБЛИКАТА Е ТОЛКУ ГЛАСНА ШТО ТВ ВОДИТЕЛОТ СЕ ДЕРЕ И ПАК НИШТО НЕ СЕ СЛУША!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА СО НАШИОТ КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ ГО ПОБЕДУВА ЛИВЕРПУЛ 3 СПРЕМА 1 НА ЕНФИЛД ПРЕД 45 000 ПУБЛИКА!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА СО НАШИОТ КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ ГО ПОБЕДУВА ЛИВЕРПУЛ 3 СПРЕМА 1 НА ЕНФИЛД ПРЕД 45 000 ПУБЛИКА!
(ВИДЕО) ПИКСИ: НАМЕСТО ЈАС ДА ДАДАМ ГОЛ, ПОУБАВО МИ БЕШЕ НА ДУШАТА ДА МУ НАМЕСТАМ НА ПАНЧЕВ ДА ЗАБИЕ ГОЛ, АМА ТОЈ ПА СЕКОГАШ МИ ВИКАШЕ ФАЛА ЗА АСИСТЕНЦИИТЕ
(ВИДЕО) ПИКСИ: НАМЕСТО ЈАС ДА ДАДАМ ГОЛ, ПОУБАВО МИ БЕШЕ НА ДУШАТА ДА МУ НАМЕСТАМ НА ПАНЧЕВ ДА ЗАБИЕ ГОЛ, АМА ТОЈ ПА СЕКОГАШ МИ ВИКАШЕ ФАЛА ЗА АСИСТЕНЦИИТЕ
КОМЕДИЈА ДЕЛ АРТЕ НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА БОНЕВА И ПАТАРИНИТЕ: Удар во зајак и куче, исечени гуми, обиди да ја истуркаат од патот: 9-те сообраќајки на Бонева
КОМЕДИЈА ДЕЛ АРТЕ НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА БОНЕВА И ПАТАРИНИТЕ: Удар во зајак и куче, исечени гуми, обиди да ја истуркаат од патот: 9-те сообраќајки на Бонева
ПАДНА ДОГОВОР: АРМИСКИТЕ И ПОЛИЦИСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ ЌЕ СЕ РЕНОВИРААТ СО НАЈСОВРЕМЕНА ОПРЕМА ВО ЧЕШКА
ПАДНА ДОГОВОР: АРМИСКИТЕ И ПОЛИЦИСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ ЌЕ СЕ РЕНОВИРААТ СО НАЈСОВРЕМЕНА ОПРЕМА ВО ЧЕШКА
ЛЕТЕЧКАТА АМЕРИКАНСКА ТВРДИНА AC-130 НАОРУЖАНА СО МИТРАЛЕЗИ РАКЕТИ И БОМБИ ДЕНЕСКА СИМУЛИРАШЕ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА НА ВОЕНИОТ ПОЛИГОН КРИВОЛАК
ЛЕТЕЧКАТА АМЕРИКАНСКА ТВРДИНА AC-130 НАОРУЖАНА СО МИТРАЛЕЗИ РАКЕТИ И БОМБИ ДЕНЕСКА СИМУЛИРАШЕ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА НА ВОЕНИОТ ПОЛИГОН КРИВОЛАК
БОГДАНОВИЌ ПОДЕЛИ 150 ТОПЛИ ОБРОЦИ ХРАНА ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ РАМАЗАН БАЈРАМ
БОГДАНОВИЌ ПОДЕЛИ 150 ТОПЛИ ОБРОЦИ ХРАНА ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ РАМАЗАН БАЈРАМ
(ВИДЕО) Одиме на Европско првенство: Промовиран спотот за македонската химна за ЕВРО 2021
(ВИДЕО) Одиме на Европско првенство: Промовиран спотот за македонската химна за ЕВРО 2021

ЌЕ НЕ БИДЕ – МАКЕДОНСКА ФИРМА ИЗМИСЛИ ПАМЕТНИ ЛЕЖЕЧКИ ПОЛИЦАЈЦИ!

Проектот „Развој на интелигентни лежечки полицајци“ претставува револуционерен производ од областа на сообраќајот и безбедноста при движење. Проектот го реализира македонската компанија СМАРТ ТРАФИК СЕЈФТИ СИСТЕМС, а е поддржан од #ФИТР, преку четвртиот повик за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации.

Интелигентните лежечки полицајци кои се веќе поставени на 2 локации во скопски Карпош, користат сопствена технологија која прво ја мери брзината на возилото и ако е поголема од дозволената го подига лежечкиот полицаец и го „удира“ возилото како што би направил и традиционалниот лежечки полицаец. Меѓутоа, ако возачот вози под дозволената брзина, лежечкиот полицаец е на ниво на патот и поминувањето над него е глатко.

Компанијата „Смарт трафик сејфти системс“ со овој проект е корисник на Фондот од четвртиот јавен повик под инструментот за поддршка на комерцијализација на иновации.

Оваа иновација постигна и голем успех надвор од нашата земја, на меѓународен натпревар во Тајван.

Projekti “Zhvillimi i pengesave intelegjente në rrugë” është prodhim revolucionar për komunikacion dhe siguri gjatë lëvizjes. Projekti është realizuar nga kompania vendore Smart Traffic Safety Sistems, dhe është mbështetur nga #FIZHT në thirrjen e katërt për kofinancim me grante dhe hua të kushtëzuara për inovacione të komercializuara.

Pengesat intelegjente në rrugë përdorin teknologji vetanake, që një herë e masin shpejtësinë e veturave dhe nëse e njejta e kalon shpejtësin e caktuar, atëherë pengesa intelegjente e rrugë e “godet” veturën, njejtë si mund ta kishte përdorur polici i shtrirë tradicional.

Ndërsa, nëse vetura është nën shpejtësinë e lejuar atëherë kalimi mbi të është normal dhe pa pengesa.

Kompania “Smart Trafik Safety Sistems” me këtë projekt është përdoruesi i Fondit për Inovacion dhe Zhvillim Teknologji (FIZHT), nëpërmjet thirrjes së katërt, si instrument për mbështetje të inovacioneve komerciale.

loading...

AnimeTV google anime tv: Watch SK8 the Infinity (Dub) Episode 5 (https://animetv.cc/m/17Ge/ep-5)

AniWatch watch anime free: That Time I Got Reincarnated as a Slime (https://aniwatch.pro/m/1kDw) Episode 24