Откажан концертот на ,,Whitesnake” во Скопје!
Откажан концертот на ,,Whitesnake” во Скопје!
СДСМ: Заедничкото делување на ВМРО-ДПМНЕ со Левица ја прави дел од анти НАТО и анти ЕУ коалиција
СДСМ: Заедничкото делување на ВМРО-ДПМНЕ со Левица ја прави дел од анти НАТО и анти ЕУ коалиција
Пронајдена дрога, приведени 18 лица при контрола за време на музичка манифестација во Стар Дојран
Пронајдена дрога, приведени 18 лица при контрола за време на музичка манифестација во Стар Дојран
(ВИДЕО) БУЧКОВСКИ: Предлогот е добар и треба да го прифатиме, пропадна идејата дека во Бугарија и Македонија живее еден ист народ!
(ВИДЕО) БУЧКОВСКИ: Предлогот е добар и треба да го прифатиме, пропадна идејата дека во Бугарија и Македонија живее еден ист народ!
Приведени лица барани со потерници во гостиварско
Приведени лица барани со потерници во гостиварско
Акциска контрола на МВР во угостителски објекти во Берово: Точење алкохол на малолетници, непочитување на работното време, приведени неколку лица
Акциска контрола на МВР во угостителски објекти во Берово: Точење алкохол на малолетници, непочитување на работното време, приведени неколку лица
Совет за македонски јазик: Во предлогот се испочитувани самостојноста и оригиналноста на јазикот
Совет за македонски јазик: Во предлогот се испочитувани самостојноста и оригиналноста на јазикот
Откако Украинците им потопија неколку бродови и ги запукаа со тешка артилерија од новите американски топови, Русите се повлекоа од Змискиот остров
Откако Украинците им потопија неколку бродови и ги запукаа со тешка артилерија од новите американски топови, Русите се повлекоа од Змискиот остров

Ќе се довршуваат зградите на ДИФ и ФИНКИ, ама не во барок-стил – многу е скапо

Министерството за образование прави нова проценка за доизградба на зградите за Факултетот за физичка култура и за Факултетот за информатички технологии кои веќе шест години се градат во кампусот на УКИМ спроти „Мавровка“. Двете згради веќе трета година не виделе работници и се во фаза на карабина, откако пропадна компанијата-изведувач, Бетон Штип, пишува „360 степени“.

За разлика од неколкуте досегашни најави за завршување на објектите, овој пат е ново тоа што од Министерството за образование велат дека се прави нова анализа, бидејќи претходните покажале оти доградбата на факултетите во барок, како што беше првично замислено, било премногу скапо.

Причината што нема напредок е што инвеститорот, Министерството за образование и наука, нема распишано нов тендер за доградба на веќе започнатите барокни зданија откако Бетон Штип отиде во стечај. Сѐ додека нема нов тендер, не може ниту да се знае кога евентуално професорите и студентите ќе ги напуштат нивните стари објекти, пишува „360 степени“.

Според податоци од МОН, за новата зграда на ФИНКИ веќе се потрошени речиси два милиони евра, а за таа на ДИФ 1,3 милиони, или вкупно околу 3,3 милиони евра државни пари.

loading...

go88 đăng nhập Go88 - Huyền Thoại Nỗ Hũ Siêu To go88 game bài đại gia

https://tai.sunwin.gg/