Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето

КК ГОСТИВАР: ЗОШТО ОПШТИНАТА СО ГОДИНИ НЕ ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА ЗА ФИНАНСИСКА ПОМОШ КОН НАС?!

СООПШТЕНИЕ

Почитувани,

КК Гостивар и во оваа 2021 година жилаво се бореше со останатите тимови во најелитното кошаркарско
натпреварување во земјава. Новата година ќе ја пречека на 4.позиција на табелата што е одличен и најголем успех
на спортски колектив од Гостивар.

Но, пред замиинувањето на 2021 сакаме да се осврнеме на нешто друго, и да ја информираме јавноста
пред се онаа од Гостивар, за индолентниот однос и негрижата на Општина Гостивар и Советот на Општина
Гостивар кој сето тоа го аминува, кон најголемиот спортски амабасадор на градот, Кошаркарскиот клуб Гостивар.
Секоја календарска година, од општинскиот буџет се “издвојуваат” средства за спорт, кои советниците
гордо ги гласаат со изговор како го сакаат и поддржуваат спортот во Гостивар. Се делат пари на ФК Гостивар, КК
Гостивар, РК Јехона, Шаховски клуб, помали фудбалски клубови, летачки клубови, карате, кик бокс, скијање и многу
други спортски субјекти. И ако се делат, треба да се делат на сите!! Тоа се јавни пари наменети за поддршка на
спортот во нашиот град и за ништо друго! И наместо константно да се тежнее ставката Спорт и рекреација да се
зголемува, еве за наредна 2022 истиот е преполовен, на 4 мил денари, што е дефакто доказ колку е важен спортот
во Гостивар за властите. И сето ова во услови кога од година во година буџетот на градот се зголемува, така да за
2022 година достигне износ од 18.634.000 евра со ставка спорт 65.000 евра.

Но, не е тоа суштината на соопштението. Сакаме јавно да ги запрашаме одговорните, Градоначалникот кој
располага со општинската каса и советниците од сите партии кои не си ги почитуваат сопствените одлуки:
Со што Кошаркарскиот клуб Гостивар заслужува ваков третман, кога 5 години по ред никогаш во целост
не се испочитувани одлуките на Совет за доделување средства на КК Гостивар? Дали некому му пречи успехот
на клубот, или пак пречи тоа што на ниедно друго место не може да се сретнат 500, 1000 па и 2000 задоволни и
среќни луѓе како на натпревар на КК Гостивар? Дали пречи радоста на победите кои ги носи КК Гостивар на овие
луѓе, па свесно некој сака да им ја одземе? Или пак некоја трета причина, со која намерно сака да се наштети на
клубот? Никогаш не сме побарале дополнителни средства надвор од изгласаните, туку оние кои преку своите
претставници во Советот кои ги избрале, ни ги одобриле граѓаните на Гостивар. Револтот е најголем поради тоа
што за разлика од останатите клубови кои изгласаните пари си ги добиваат во целост, единствено кога треба да се
исплатат средствата наменети за КК Гостивар се измислуваат разни изговори и не се почитуваат одлуките донесени
од Советот. Да се разбереме, станува збор за нецели 10% од вкупниот годишен буџет на клубот, пари кои се
смешни за општинскиот буџет, а значајни за развојот на кошарката.

За крај, го повикуваме градоначалникот да ја испочитува одлуката на Советот за 2021 година и да ги исплати
доделните средства за КК Гостивар во целост и како татко на градот да го преиспита во иднина својот однос кон
спортот во градот воопшто и посебно кон КК Гостивар. Изгласаните средства кои ни се доделени на седницата на
28.01.2021 прецизно проектирани во буџетот за 2021 година и се прекупотребни. А поради дилетантниот однос,
непочитувањето на одлуките и несносењето одговорност за постапките, директно се загрозува и судбината на
клубот.

Управен Одбор
Кошаркарски клуб Гостивар А.Д Гостивар

loading...

english anime. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

anime stream AniWatch 6 LOVERS

AniWatch That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 19

AniWatch Death Note (Dub)

stream anime online Black Clover (Dub)

tải go88