БРАВО, УШТЕ ЕДЕН УСПЕХ ЗА ЗЕМЈАТА - Амбасадата на САД го поздрави усвојувањето на Националната стратегија за спречување на корупција и судир на интереси
БРАВО, УШТЕ ЕДЕН УСПЕХ ЗА ЗЕМЈАТА - Амбасадата на САД го поздрави усвојувањето на Националната стратегија за спречување на корупција и судир на интереси
БРАВО - СРБИТЕ СЕ ПОКАЖАА КАКО ПРАВИ БРАЌА: ОКОЛУ 15.000 МАКЕДОНЦИ СЕ ВАКЦИНИРАНИ ВО СРБИЈА, ЗА РЕВАКЦИНА МОЖЕМЕ ДА ВИ ЈА ДАДЕМЕ ТАА КОЛИЧИНА, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ ЛОНЧАР ПО СРЕДБАТА СО ФИЛИПЧЕ
БРАВО - СРБИТЕ СЕ ПОКАЖАА КАКО ПРАВИ БРАЌА: ОКОЛУ 15.000 МАКЕДОНЦИ СЕ ВАКЦИНИРАНИ ВО СРБИЈА, ЗА РЕВАКЦИНА МОЖЕМЕ ДА ВИ ЈА ДАДЕМЕ ТАА КОЛИЧИНА, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ ЛОНЧАР ПО СРЕДБАТА СО ФИЛИПЧЕ
(ВИДЕО) И ШВАЈЦАРЦИТЕ НЕ СЕ СОВРШЕНИ: ПРОЛЕТТА ЈА ОЗНАЧУВААТ СО ПАЛЕЊЕ СНЕШКО НА КЛАДА, ПЛУС ГО РАЗНЕСУВААТ СО ДИНАМИТ
(ВИДЕО) И ШВАЈЦАРЦИТЕ НЕ СЕ СОВРШЕНИ: ПРОЛЕТТА ЈА ОЗНАЧУВААТ СО ПАЛЕЊЕ СНЕШКО НА КЛАДА, ПЛУС ГО РАЗНЕСУВААТ СО ДИНАМИТ
КОЛКУ ЛИЧНАТА ОМРАЗА МОЖЕ ДА ТЕ ИЗРЕМЕТИ: Куновска му честита роденден на СДСМ со тоа што ја прогласи партијата за мртва, СДСМ кој 5 години реди победи и успеси и за партијата и за државата!
КОЛКУ ЛИЧНАТА ОМРАЗА МОЖЕ ДА ТЕ ИЗРЕМЕТИ: Куновска му честита роденден на СДСМ со тоа што ја прогласи партијата за мртва, СДСМ кој 5 години реди победи и успеси и за партијата и за државата!
ЏЕМС БОНД ПРИКАЗНА НО ВО РЕАЛЕН ЖИВОТ: Во 2014-та магацин со муниција и оружје во шума во Чешка експлодира и убива двајца чувари, набрзу потоа сопственикот на магацинот, трговец со оружје е отруен во Бугарија, сега по 6 години истрага е јасно дека се работи за акција на ГРУ, руското воено разузнавање!
ЏЕМС БОНД ПРИКАЗНА НО ВО РЕАЛЕН ЖИВОТ: Во 2014-та магацин со муниција и оружје во шума во Чешка експлодира и убива двајца чувари, набрзу потоа сопственикот на магацинот, трговец со оружје е отруен во Бугарија, сега по 6 години истрага е јасно дека се работи за акција на ГРУ, руското воено разузнавање!
БРАВО, ЕДНА ЗЕМЈА ГО ОБЕЛИ ОБРАЗОТ НА ЕУ - АВСТРИЈА ЌЕ ОБЕЗБЕДИ 651.000 ВАКЦИНИ НА „ФАЈЗЕР“ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН, МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ 119.000 ДОЗИ
БРАВО, ЕДНА ЗЕМЈА ГО ОБЕЛИ ОБРАЗОТ НА ЕУ - АВСТРИЈА ЌЕ ОБЕЗБЕДИ 651.000 ВАКЦИНИ НА „ФАЈЗЕР“ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН, МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ 119.000 ДОЗИ
НА СРБИТЕ НИКОГАШ НЕМА ДА МОЖЕ ДА ИМ СЕ ОДДОЛЖИМЕ ЗА СЕТА ПОМОШ ШТО НИ ЈА ДАДОА - Филипче: Капацитетот на производство на Институтот Торлак е милион дози на месечно ниво, овие дози на вакцини ќе бидат на располагање на сите околни земји
НА СРБИТЕ НИКОГАШ НЕМА ДА МОЖЕ ДА ИМ СЕ ОДДОЛЖИМЕ ЗА СЕТА ПОМОШ ШТО НИ ЈА ДАДОА - Филипче: Капацитетот на производство на Институтот Торлак е милион дози на месечно ниво, овие дози на вакцини ќе бидат на располагање на сите околни земји
АПЕЛ ДО ЈАВНОСТА - ИЗГУБЕНА Е ЖЕНА НА РЕОНОТ КИСЕЛА ВОДА - АЕРОДРОМ, БОЛЕДУВА ОД ДЕМЕНЦИЈА, ЈАВЕТЕ СЕ НА ПОСОЧЕНИОТ БРОЈ АКО ЈА ЗАБЕЛЕЖИТЕ
АПЕЛ ДО ЈАВНОСТА - ИЗГУБЕНА Е ЖЕНА НА РЕОНОТ КИСЕЛА ВОДА - АЕРОДРОМ, БОЛЕДУВА ОД ДЕМЕНЦИЈА, ЈАВЕТЕ СЕ НА ПОСОЧЕНИОТ БРОЈ АКО ЈА ЗАБЕЛЕЖИТЕ

КОЧО АНЃУШЕВ: БЕСПЛАТНО ГО ЧИСТИМЕ ВЕЛЕС ЗАТОА ШТО ТАМУ НА ВЕЛЕШЛКИТЕ УЛИЦИ ГИ ТЕСТИРАМЕ СИТЕ ВОЗИЛА ПРЕД ДА ГИ ПРАТИМЕ НА КУПУВАЧИТЕ

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Кочо Анѓушев, денеска во својата компанија „Брако“ во присуство на премиерот Зоран Заев и други членови на Владата го промовираше првото македонско хидрогенско возило за чистење улици и јавни површини кое веќе се извезува.

– Веќе направивме пробно возење. Ова е гордост за Велес и за инжињерите на Брако. Едниот тип е првото во светот водородно возило на хидрогенски погон за чистење на улици и произведено е во нашите хали и дело на 60-тината инжeнери на Брако, чија просечна старост е под 30 години, а тројца се вратија во Македонија од светските универизтети. Две се веќе продадени во Амстердам и Утрехт и веќе ја обавуваат својата функција. Вториот тип на возило е комплетно развиено во оваа фабрика, како дизајнот, така и повеќето делови како компненти се произведени во овие хали. Тоа не е само монтажа. Ова е едно од најмодерните во својата класа и има најсовремени системи на управување, рече машинскиот професор.

Бизнисменот рече дека ова е начинот како да се извезуваат производи надвор од Македонија, а не деца. Според Анѓушев, треба само да се произвдеуваат производи кои се извозно ориентирани со додадена вредност. За тоа е потребно да се следат најновите технологии .

– Нашите возила го чистат Вашингтон, Лондон, пред две недели продадовме возило на кралскиот дворец, Не знаевме, но видовте дека наше возило ја чисти Белата куќа пред номинацијата на новиот американски претседател Џо Бајден. Така се погоди, не го знаевме тоа, но го видовме во американските весници, рече Анѓушев.

Тој рече дека возила за чистење на улици на „Брако“ се продадени уште и во Белгија и Тајланд, а најдалечните градови каде што се користат се Сиднеј и Буенос Ајрес. Едно возило има купено и Општина Велес

Заев рече дека инвестициите на Брако оваа година се во вредност од 8 милиони евра во производствени погони, хали и машини за производство на еколошките возила под брендот на „Грин Машинс“.

– Брако се справува со кризата со тоа што постојано инвестира. Македонската влада е тука да ги поддржи кломпаниите да бидат иновативни и да произведуваат производи со поголема додадена вредност, рече Заев.

loading...

AnimeFreak anime online: Watch Jujutsu Kaisen (TV) Recap Episode Full (https://animefreak.ws/m/QRaJ/ep-1)

AnimeHeaven one piece anime heaven: Attack on Titan Season 3 Part 2 (https://animeheaven.pro/m/b857) Episode 10