Средба на Министерката Тренчевска со претставници на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници
Средба на Министерката Тренчевска со претставници на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници
Пристигна предлог од француското претседателство до Владата на Република Северна Македонија, почнува широка јавна дебата за истиот
Пристигна предлог од француското претседателство до Владата на Република Северна Македонија, почнува широка јавна дебата за истиот
БРАВО: Се зголемуваат платите за администрацијата на општина Гостивар и за вработените во јавните претпријатија
БРАВО: Се зголемуваат платите за администрацијата на општина Гостивар и за вработените во јавните претпријатија
Битиќи и Папандреу: Интеграцијата е единствен начин за да се создаде меѓузависност
Битиќи и Папандреу: Интеграцијата е единствен начин за да се создаде меѓузависност
Макрон: Најдено компромисно решение за спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија
Макрон: Најдено компромисно решение за спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија
ШОКАНТЕН НАСТАН ВО ГАЗИ БАБА - ВМРО ДПМНЕ ПРОДОЛЖУВА ОТВОРЕНО ДА ПОДРЖУВА ТЕРОРИЗАМ И НАСИЛИЕ ВО ОПШТЕСТВОТО: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СО НАРОДНИ ПАРИ ПРИРЕДИ КОНЦЕРТ И ГО ПОКАНИ ЛАМБЕ ПАЛИКУЌА ДА ИМ ПЕЕ НА ГРАЃАНИТЕ
ШОКАНТЕН НАСТАН ВО ГАЗИ БАБА - ВМРО ДПМНЕ ПРОДОЛЖУВА ОТВОРЕНО ДА ПОДРЖУВА ТЕРОРИЗАМ И НАСИЛИЕ ВО ОПШТЕСТВОТО: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СО НАРОДНИ ПАРИ ПРИРЕДИ КОНЦЕРТ И ГО ПОКАНИ ЛАМБЕ ПАЛИКУЌА ДА ИМ ПЕЕ НА ГРАЃАНИТЕ
Шведска и Финска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО
Шведска и Финска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО
Јовановски од Стопанска Комора: Без работници нема компании, но и без компании нема работници
Јовановски од Стопанска Комора: Без работници нема компании, но и без компании нема работници

КОЛКУ И ДА МУ СЕ ЛУТИМЕ КОГА ЌЕ ДАВА ИЗЈАВИ КОИ НЕ СЕ ПОЛИТИЧКИ КОРЕКТНИ, АМА ПРОФЕСОРОТ ТРАЈКО СЛАВЕСКИ ИСПАДНА КАКО БАБА ВАНЃА, УШТЕ ПРЕД ДВЕ ГОДИНИ ТОЧНО ПОГОДИ И ПРЕДВИДЕ СЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ОВИЕ ДЕНОВИ

Трајко Славески е во економијата како Љубчо Георгиевски во политиката за меѓуетнички односи, односи со соседи, геополитика… Значи и двајцата се храбри, зборат на своја штета, ама секогаш погодуваат во центарот како да се баба Ванѓа.

Професрот Трајко Славески пред две години предвиде дека ако се зголеми минималната плата цела држава ќе се крене не нозе и ќе штрајкува и ќе бара покачување на платите. Ние сите му се смеевме, го хејтавме и го оцрнувавме. И донекаде во политичката битка и тоа е нормално, ама сепак човекот заслужи да му се симне капа.

Еве сега погледнете што се случува. Нема синдикат кој не штрајкува, цела држава е блокирана. Таман се одглави образованието, штрајк почна администрацијата?!?! Штрајк најавуваат дури и судиите и дури и медиумите локални и регионални?!?! Жива среќа што на време Спасовски и Славјанка се договорија со нивните синдикати, инаку и полицијата и армијата ќе беше на улица, сега фалат уште лекарите да се кренат, а како тргнало и тоа не чека.

Цела држава е на нозе и штрајкува, бара повисоки плати небаре сме Саудиска Арабија која спие на црно злато и каде да набоде во својата територија рипа нафтена фонтана нагоре од сто метра…

Трајко сепак беше во право, можеби беше ризичен потег да се чепка во минималната плата, можеби требаше да се остави пазарот да ја дефинира минималната плата а државата само да ја следи пост фестум а не државата да кажува колку да биде платата, не знам финансиски дали може сето ова да се издржи, да не рокнеме како Грција пред 10 години…

Ја разбирам добрата намера на владата која е левичарска, ама народот нема разбирање за криза светска економска енергетска војна, абе ако сака нуклеарки нека летаат они ќе си бараат пари и тоа е тоа, нема тука трте мрте…

Сакам сите да земаме високи плати, ама прво да влеземе во ЕУ, не може високи европски плати а балканска банана држава, како не разбира народот мене тоа не ми е јасно…

Друга пат кога ќе предвидува нешто професорот, да застанеме малце и да размислиме не да рипаме веднаш да го раскинеме на парчиња.

loading...

tài xỉu online go88 go88 android tài xỉu online go88

sunwin ăn tiền sunwin b52 download game sunwin