Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Кондовски: За првпат по 30 години Битола ќе добие модерни влезови во градот

Ветувам дека после 30 години самостојност на нашата држава, Битола ќе добие сообраќајни влезови кои најсоодветно ќе го отсликуваат модерниот град кој заедно ќе го градиме, најави кандидатот за градоначалник на Битола од СДСМ и коалицијата, Христо Кондовски на денешната прес конференција.

“ Ќе извршиме модернизација и реконструкција на трите градски сообраќајни влезови во градот, популарно познати како влезови од страната на Прилеп, Охрид и границата со Република Грција. Со предвидените булеварски решенија, ви гарантирам дека уште на самиот влез ќе се знае дека станува збор за модерен и прекрасен град! Но, нема да се задржиме само на коловозот. Дополнително ќе бидат преземени сите комплетни градежни работи, архитектонско обликување и сообраќајно означување на влезните сообраќајници. На овој начин ќе се зголеми безбедноста на сите граѓани и условите за хумано живеење и функционирање на бизнисите во тие делови од градот, подобрување на мобилноста, севкупниот општествен и локален економски развој. Периодот на изведба на влезните сообраќајници ќе трае 2 години, а нивната изведба ќе чини 3 милиони евра”, рече Кондовски.

Реконструкцијата на трите сообраќајни влезови во Битола е еден од топ петте проекти во изборната програма на Кондовски од областа на инфраструктурата. Со пробивањето на подземната сообраќајница кај Хотелот Епинал и подземните гаражи под Плоштадот Гоце Делчев, со проектот ВЕЛО град, изградбата на седумте кружни крстосници и реконструкцијата на Индустриски пат, Битола ќе доживее инфраструктурен и сообраќаен бум со кој битолчани ќе се гордеат, вели Кондовски.

“Изминатите 4 години се работеше вредно и напорно, со силна поддршка од централната власт. Таа силна динамика мора да продолжи. Никој не смее да ги кочи проектите на општините. Бидејќи од проектите зависи квалитетот на животот на нашиот народ. Каква ни е општината, таков ни е животот. Најдобрите проекти носат развој, а развојот носи подобар живот”, порача Кондовски.

loading...

go88 là gì Game bài thiên đường - Tải Go88 Club nhận code 200k go88 nemo vin

game sunwin sunwin không vào được sunwin energy and infra private limited