Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Бислимовски: Поради финти на некои општини струјата може да поскапе за 10 отсто
Бислимовски: Поради финти на некои општини струјата може да поскапе за 10 отсто
Брнабиќ: Под голем притисок сме, но нема да воведеме санкции против Русија
Брнабиќ: Под голем притисок сме, но нема да воведеме санкции против Русија

КОНЕЧНО БАЛКАНОТ СТАНУВА НОРМАЛЕН ЕВРОПСКИ РЕГИОН – Во Српската војска за првпат ќе има еден генерал-муслиман, Мухарем Фазлиќ

Досегашниот полковник на Војската на Србија, Мухарем Фазлиќ, стана првиот генерал од исламска вероисповед во српската армија, јавува „Политика“.

Веста за ова унапредување на Твитер ја објави белградскиот муфтија, Мустафа Јусуфспахиќ.

„Со указ на претседателот на Србија Александар Вучиќ, унапреден е Фазлиќ Мухарем во чинот бригаден генерал на Војската на Србија“, наведува во објавата Јусуфспахиќ, кој во рамките на верската служба ја врши должноста на воен муфтија.

Тој своевремено јавно го повика муслиманите во Србија да ѝ се приклучат на војската.

loading...