Пред неколку дена градоначалникот на Крушево, Томе Христоски го потпиша договорот за нов проект од областа на туризмот вреден над 700 илјади евра ❗️
Пред неколку дена градоначалникот на Крушево, Томе Христоски го потпиша договорот за нов проект од областа на туризмот вреден над 700 илјади евра ❗️
Во текот на денешниот ден, во противпожарниoт тренинг центар на Kouzon Corporation, група на наставници имаа обука од противпожарната заштита
Во текот на денешниот ден, во противпожарниoт тренинг центар на Kouzon Corporation, група на наставници имаа обука од противпожарната заштита
Долгот од над 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои – Симеон вели ќе го плати ако Реџепови се откажат од наследството
Долгот од над 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои – Симеон вели ќе го плати ако Реџепови се откажат од наследството
ОПШТИНА СТРУМИЦА ЌЕ ДАДЕ 1000е ЗА СТАРТ АП БИЗНИСИ НА МЛАДИ СТРУМИЧАНИ
ОПШТИНА СТРУМИЦА ЌЕ ДАДЕ 1000е ЗА СТАРТ АП БИЗНИСИ НА МЛАДИ СТРУМИЧАНИ
Пендаровски вели дека нема веќе „5+1“ со Бугарија, туку пет комисии
Пендаровски вели дека нема веќе „5+1“ со Бугарија, туку пет комисии
СПАСОВСКИ: Приоритет на МВР за 2022 година е набавка на возила исклучиво за оперативно работење на полицијата
СПАСОВСКИ: Приоритет на МВР за 2022 година е набавка на возила исклучиво за оперативно работење на полицијата
СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“

КОНЕЧНО СКОПЈЕ ЌЕ ЗАЛИЧИ НА МОДЕРНА МЕТРОПОЛА, ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ НАМЕСТО АСФАЛТИРАНА ПОЉАНА ЌЕ НИКНАТ МОДЕРНИ ЗГРАДИ – ШЕСТ КУЛИ ОД 20 ДО 35 СПРАТА СЕ ПЛАНИРААТ КАЈ „ХОЛИДЕЈ ИН“

Шест згради со висина од 20 до 35 спрата се планираат со новиот Детален урбанистички план (ДУП) за просторот кај „Холидеј ин“ во центарот на Скопје.

Новиот план за овој простор го изработува фирмата „Билд урбан“ која на тендерот распишан од Општина Центар понуди цена од 1 денар и победи со најниска понудена цена.

„Услов од Општината беше дека просторот мора да биде отворен, да има пристап за јавноста. Барањето е да се испланира во средината плоштад, а околу него да бидат зградите, притоа тие да не бидат затворени туку да има влезови од сите страни односно да се следи принципот на Градски ѕид.

Тој плоштад е планиран уште со планот на Кензо Танге. Замислата е плоштадот да биде поврзан со плоштадот Богородица, едниот плоштад да кумуницира со другиот. Сите странски урбанисти, планери и архитекти велат дека најголемо богатство на нашиот град е тоа што главниот плоштад е отворен кон реката и контактот со другиот плоштад е нешто што е уникатно за Скопје. Со вакво планирање просторот ќе биде јавен, јавноста ќе може од сите страни да пристапува на плоштадот и нема да имаме затворена заедница, нешто што е неприфатливо за центар на град“, велат членови на Комисијата која работи на новиот план за овој дел од центарот на Скопје.

Сопственици на просторот кај „Холидеј ин“ се фирмата „МГ Фешн“ и Македонската православна црква преку фирмата „Обновители“. Тие најпрво располагаа со површина од 4.605 метри квадртани кои ги купија од физички лица и со тоа се стекнаа со 30 проценти од градежната парцела. Потоа во 2018 кога на сила беше мораториумот за градба, од Министерството за транспорт и врски кога министер беше Горан Сугерески од СДСМ го купуваат државното земјиште на овој простор со површина од 9.048 метри квадратни метри по цена од 312 евра за квадрат. Со тоа му се даде можност на инвеститорот да го поседува поголем дел од просторот и наместо тоа да биде државно земјиште со кое Општината можеше да прави што сака, сега е приватно и се бараат и планираат маркички за згради.

loading...

watch anime free. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy- Episode 7

GoGoAnime My Hero Academia Season 5 Episode 18

gogoanime1 How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom

The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub] Episode 9

GoGoAnime Attack on Titan Season 2