Заев со писмо до сопартијците: Време е за обединување и работа затоа што од другата страна се истите насилници и криминалци кои ја уништуваа земјата со години
Заев со писмо до сопартијците: Време е за обединување и работа затоа што од другата страна се истите насилници и криминалци кои ја уништуваа земјата со години
(ВИДЕО) БОМБА - БЕСА И АЛИЈАНСА ПОСТИГНАА ЛОКАЛНА КОАЛИЦИЈА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ТЕТОВО И ГОСТИВАР
(ВИДЕО) БОМБА - БЕСА И АЛИЈАНСА ПОСТИГНАА ЛОКАЛНА КОАЛИЦИЈА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ТЕТОВО И ГОСТИВАР
(ВИДЕО) ВАРХЕИ ГО ПРЕЗЕНТИРАШЕ ЕУ ИЗВЕШТАЈОТ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН: АЛБАНИЈА И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ИСПОРАЧАА, ВРЕМЕ Е НИЕ ДА СИ ГО ОДРЖИМЕ ЗБОРОТ!
(ВИДЕО) ВАРХЕИ ГО ПРЕЗЕНТИРАШЕ ЕУ ИЗВЕШТАЈОТ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН: АЛБАНИЈА И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ИСПОРАЧАА, ВРЕМЕ Е НИЕ ДА СИ ГО ОДРЖИМЕ ЗБОРОТ!
ВО КАВАДАРЦИ ПРОДОЛЖУВААТ ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ
ВО КАВАДАРЦИ ПРОДОЛЖУВААТ ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ
Ексклузивно на МИА: ЕК смета дека власта треба да продолжи со реформите и да се фокусира на спроведување на постоечката законска рамка наместо на спорадични нови иницијативи
Ексклузивно на МИА: ЕК смета дека власта треба да продолжи со реформите и да се фокусира на спроведување на постоечката законска рамка наместо на спорадични нови иницијативи
Привремениот престој во Северна Македонија заврши за уште 27 граѓани на Авганистан, траен престој им обезбеди Ирска
Привремениот престој во Северна Македонија заврши за уште 27 граѓани на Авганистан, траен престој им обезбеди Ирска
Гемак Трејд одбележува 30 години од своето основање - Три децении синоним за одржливост, успех и иновативност
Гемак Трејд одбележува 30 години од своето основање - Три децении синоним за одржливост, успех и иновативност
ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ: НЕ ДОБИ СДСМ ШАМАР, МАКЕДОНЕЦОТ САМ СЕБЕ СИ УДРИ ШАМАР!
ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ: НЕ ДОБИ СДСМ ШАМАР, МАКЕДОНЕЦОТ САМ СЕБЕ СИ УДРИ ШАМАР!

КОРОНАТА КОСИ СЕ ПРЕД СЕБЕ: ОД КОРОНАВИРУС ПОЧИНА ВИОЛИНИСТОТ И ПРОФЕСОР ЗОРАН ЏОРЛЕВ

Џорлев беше виолинист, професор и поранешен директор на Средното музичко училиште и на „Танец“. (Фото: Твитер)

Виолинистот и професор Зоран Џорлев почина денес во Скопје на 53 години по компликации од ковид-19, објави неговиот внук Огнен Здравковски на Фејсбук. Почина на Инфективната клиника во Скопје, по кусо боледување.

Џорлев, музички предагог, поранешен член на оркестарот на Македонската опера и балет, телевизиски шоумен, е познат е по обработките и изведувањето на македонските народни и забавни композиции, обработки на филмски, џез, етно теми. Работел како професор по виолина и бил директор на Средното музичко училиште „Илија Николовски-Луј“ во Скопје. Од 2011 до 2017 беше директор на Ансамблот за народни игри и песни „Танец“.

Џорлев е роден во Струмица на 10 јануари 1967 година, каде го поминал детството. Неговиот татко бил познат композитор на народна музика и водач на оркестар. Кога бил првооделенец, со семејството се преселил во Скопје. Уште во раното детство, во Струмица, започнал да свири на труба, хармоника и гитара. Во 1977 година почнал да свири на виолина, откако претходно во музичкото училиште бил одреден да свири на пијано, зашто „немал предиспозиции за виолина“. Во 1989 дипломирал виолина на Факултетот за музичка уметност. Неговите сестра и два сина се исто така пејачи и музичари.

loading...

ANIMEFLIX: Weathering With You (Dub) anime episode Full online free at https://animeflix.nl animeflix darling in the franxx

TwistMoe: Aggretsuko anime episode 10 online free at https://twistmoe.net watch anime online

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD

AniWatch: New Dream Hunter Rem: Yume no Kishitachi anime episode Full online free at https://aniwatch.pro animes online

Ello: https://ello.co/animeflixnl

Git project-hobbit: https://git.project-hobbit.eu/gogoanimebe