Под слоганот „Години будни”, организацијата Tiiiit.Inc. оваа година го најави 10-тото издание на единствениот феминистички фестивал во нашата земја, ПРВО ПА ЖЕНСКО
Под слоганот „Години будни”, организацијата Tiiiit.Inc. оваа година го најави 10-тото издание на единствениот феминистички фестивал во нашата земја, ПРВО ПА ЖЕНСКО
Честитка по повод 23-ти Мај, Национален ден на Власите од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски
Честитка по повод 23-ти Мај, Национален ден на Власите од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски
(ВИДЕО) Средба на Ковачевски и Османи со Петков и Генчовска во Рим: Продолжување на дијалогот за решение засновано на европски вредности
(ВИДЕО) Средба на Ковачевски и Османи со Петков и Генчовска во Рим: Продолжување на дијалогот за решение засновано на европски вредности
(ВИДЕО) ЈАНКО БУРЕК: КОЛЕГИТЕ ВО ТВ СОНЦЕ СИТЕ СЕ ИДИОТИ, ТОА МИ ГО ПОТВРДИ ГАЗДАТА НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА ЏОРЏ АТАНАСОВСКИ
(ВИДЕО) ЈАНКО БУРЕК: КОЛЕГИТЕ ВО ТВ СОНЦЕ СИТЕ СЕ ИДИОТИ, ТОА МИ ГО ПОТВРДИ ГАЗДАТА НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА ЏОРЏ АТАНАСОВСКИ
Радев: Ако има нарушување на дијалогот во владата на Бугарија за спорот со С Македонија тоа треба јасно да се каже
Радев: Ако има нарушување на дијалогот во владата на Бугарија за спорот со С Македонија тоа треба јасно да се каже
ОВА СЕ ВИКА КОГА СИ ЈА ИМАШ МУВАТА НА КАПАТА, ТОКМУ ТИЕ ПРЕД 50 ГОДИНИ ГИ ПРАТИЈА МОШТИТЕ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО СКОПЈЕ: Бугарските социјалисти ќе ја напуштат владата на Петков доколку Македонија добие преговори со ЕУ
ОВА СЕ ВИКА КОГА СИ ЈА ИМАШ МУВАТА НА КАПАТА, ТОКМУ ТИЕ ПРЕД 50 ГОДИНИ ГИ ПРАТИЈА МОШТИТЕ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО СКОПЈЕ: Бугарските социјалисти ќе ја напуштат владата на Петков доколку Македонија добие преговори со ЕУ
Утре Божествена литургија во Соборниот храм, посебен сообраќаен режим на улиците
Утре Божествена литургија во Соборниот храм, посебен сообраќаен режим на улиците
ФБИ ВО ЊУЈОРК ГО УАПСИ МИЛЕТА МИЉАНИЌ, ЛИДЕРОТ НА МАФИЈАШКИОТ КЛАН ГРУПА АМЕРИКА, ГО ТЕРЕТИ ЗА ФИНАНСИСКА ИЗМАМА, ТОЈ Е ПОВРЗАН СО СЕРИЈА УБИСТВА, РЕКЕТ, ТРГОВИЈА СО КОКАИН
ФБИ ВО ЊУЈОРК ГО УАПСИ МИЛЕТА МИЉАНИЌ, ЛИДЕРОТ НА МАФИЈАШКИОТ КЛАН ГРУПА АМЕРИКА, ГО ТЕРЕТИ ЗА ФИНАНСИСКА ИЗМАМА, ТОЈ Е ПОВРЗАН СО СЕРИЈА УБИСТВА, РЕКЕТ, ТРГОВИЈА СО КОКАИН

Костадиновска-Стојчевска: Културните работници ќе земат плата, без разлика дали таа ќе биде таква како што очекуваат

Бисера Костадиновска-Стојчевска, министерка за култура / Утрински брифинг
Независните културни работници побараа средба со министерката заа култура да се разговара за нивната петиција „Аудиција сега“. Станува збор за културни рабтници кои работат независно, не се вработени, немаат редовни примања ниту осигурување.

-Не бев свесна дека има толку многу луѓе кои се во таа ситуација. Не смееме повеќе да дозволиме 150 луѓе да бидат на улица, а еден режисер да е вработен и да не се појавил на работа со месеци но режира на други места. Оваа ситуација мора да се реши и со планирање со образованието, вели министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска за Утрински брифинг.

Таа додава дека ќе стори сѐ културните работници да земат плата, без разлика дали таа ќе биде очекуваната. Сакаме како бројка да ги извлечеме оние луѓе кои се на праг на сиромаштија, вели Костадиновска-Стојчевска.

Законот за култура беше повлечен од Собранието оти беше заглавен во комисиите. Министерката вели дека штом сите партии нашле некој недостаток во законот тој ќе треба да се преразгледа и да се слушнат сите мислења, а не само од една фела од културата.

-Сѐ што ќе биде добро аргументирано, треба да влезе во тој закон. Работните групи се веќе формирани. Има и други закони кои треба да влезат во собраниска процедура, но работите се развлекога со дебатата со синдикатите за зголемување на платите, велиминистерката.

Често се зборува за партизирање на културата. Министерката вели дека се надева оти спорот со синдикатите не е поврзан со политички манипулации

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime sites Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

AnimeFreak Naruto (Uncropped) (Dub) Episode 217

Boruto: Naruto Next Generations

AnimeFreak Spare Me, Great Lord!