ВМРОВЦИТЕ "НА АПАРАТИ": ТОКМУ НА ГОДИШНИЦАТА ОД ГОЛЕМИОТ МИТИНГ СО КОЈ ПОЧНА РУШЕЊЕТО НА РЕЖИМОТ, ФРЧКОВСКИ ГО ПОЧНА МАНДАТОТ АМБАСАДОР ВО ООН ВО ЊУЈОРК
ВМРОВЦИТЕ "НА АПАРАТИ": ТОКМУ НА ГОДИШНИЦАТА ОД ГОЛЕМИОТ МИТИНГ СО КОЈ ПОЧНА РУШЕЊЕТО НА РЕЖИМОТ, ФРЧКОВСКИ ГО ПОЧНА МАНДАТОТ АМБАСАДОР ВО ООН ВО ЊУЈОРК
Украинската територијална одбрана кренала во воздух оклопен воз со руски војници кај јужниот град Мелитопол
Украинската територијална одбрана кренала во воздух оклопен воз со руски војници кај јужниот град Мелитопол
Џамбаски за Љубчо Георгиевски: И двајцата сакаме да нема граница од Охрид до Црното Море со влегување на Македонија во ЕУ
Џамбаски за Љубчо Георгиевски: И двајцата сакаме да нема граница од Охрид до Црното Море со влегување на Македонија во ЕУ
АРСОВСКИ: Кумулативниот ефект на воената операција на Путин изгледа ќе биде згуснување на редовите во ЕУ, „проширено и надградено“ НАТО, ослабена позиција дома- сигурно спротивно од она што тој го посакуваше
АРСОВСКИ: Кумулативниот ефект на воената операција на Путин изгледа ќе биде згуснување на редовите во ЕУ, „проширено и надградено“ НАТО, ослабена позиција дома- сигурно спротивно од она што тој го посакуваше
И Европската Комисија сака почеток на ЕУ преговорите до крајот на јуни
И Европската Комисија сака почеток на ЕУ преговорите до крајот на јуни
Преговори МОН – СОНК: Прифатени се сите препораки, нема да се кратат плати, ќе се зголемат платите
Преговори МОН – СОНК: Прифатени се сите препораки, нема да се кратат плати, ќе се зголемат платите
(ВО ЖИВО) Македонската и српската православна црква на заедничка литургија за „помирување“ во Белград
(ВО ЖИВО) Македонската и српската православна црква на заедничка литургија за „помирување“ во Белград
Ненад Периш во солзи: Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја
Ненад Периш во солзи: Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја

Ковачевски – Бомгартнер: Скопје и Париз испишуваат ново поглавје на соработка која рефлектира со прва инвестиција од 270 милиони евра за соларен парк

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски го прими амбасадорот на Република Франција во нашата земја, Сирил Бомгартнер.

На средбата, на која присуствуваше и заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, амбасадорот Бомгартнер му честиташе на премиерот Ковачевски за изборот да раководи со Владата и посака успех во остварувањето на програмските приоритети.

На средбата беше истакнато дека од 2020 година, после средбата на претседателот на Француската Република Емануел Макрон со поранешниот премиер Заев, Франција и Северна Македонија испишуваат ново поглавје на соработка кое се рефлектира со првата инвестиција со соларниот парк на компанијата „Акио Енерџи“ вреден преку 270 милиони евра, како прва инвестиција од Франција после 12 години и со влегувањето на Француската агенција за развој којашто во партнерство со Развојната банка на Северна Македонија планира значајни инвестициони проекти за поддршка на бизнис секторот, за локалната самоуправа, за граѓанскиот сектор и за други области.

Премиерот Ковачевски и амбасадорот Бомгартнер изразија подготвеност за исклучителна соработка во наредните месеци на планот на евроинтеграциите на Северна Македонија со цел за време на претседавањето на Франција со ЕУ да биде постигнат видлив напредок кој двете земји ќе ги приближи до остварување на целта да се одржи првата Меѓувладина конференција како почеток на преговорите на нашата земја за членство во Унијата.

Премиерот Ковачевски ги истакна традиционалните пријателски односи меѓу двете земји кои во поновата историја на Северна Македонија се поврзани со значаен придонес на истакнати личности од политичкиот живот на Франција како што се Роберт Бадентер, како претседател на комисијата за поранешна Југославија која во 1990 година потврди дека Република Македонија ги исполнува сите критериуми за независност, како и Ален Ле Роа со својот придонес во постигнувањето на Охридскиот договор.

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

free anime AnimeFreak Naruto (Uncropped) (Dub)

Tokyo Ghoul

How NOT to Summon a Demon Lord Ω

watch anime dub How NOT to Summon a Demon Lord Ω

AnimeFreak Naruto: Shippuden Episode 497

tải go88