Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство

Вие алудирате на јавна расправа, бидејќи ако не доаѓаат членови на одредени комисии, тогаш се работи за јавна расправа. Не би било фер да се изолира поканата на неколку луѓе, бидејќи сметам дека вие како претседател на Комисијата за надворешни работи, ако сметате дека да правите таква расправа, треба да ги викнете сите премиери, сите претседатели на државата.

Еден нема да може да дојде оти е во странство, но дописно ќе се обрати. Сите министри за надворешни работи, бидејќи не сметам дека министрите кои биле во последните два мандати, заслужуваат да имаат предност во однос на министрите од првите два мандати, вака му одговори премиерот Димитар Ковачевски на пратеникот Антонио Милошоски кој му постави пратеничко прашање во Собранието.

Претходно Милошоски го запраша премиерот дали би прифатил да биде присутен на Комисија за надворешна политика на која би го поканиле поранешниот премиер Зоран Заев, актуелниот шеф на дипломатијата Бујар Османи и неговиот претходник Никола Димитров како гости.

sunwin sunwin tài xỉu tải sunwin

tải sunwin

sunwin

sun win

sun win