Приведени лица барани со потерници во гостиварско
Приведени лица барани со потерници во гостиварско
Акциска контрола на МВР во угостителски објекти во Берово: Точење алкохол на малолетници, непочитување на работното време, приведени неколку лица
Акциска контрола на МВР во угостителски објекти во Берово: Точење алкохол на малолетници, непочитување на работното време, приведени неколку лица
Совет за македонски јазик: Во предлогот се испочитувани самостојноста и оригиналноста на јазикот
Совет за македонски јазик: Во предлогот се испочитувани самостојноста и оригиналноста на јазикот
Откако Украинците им потопија неколку бродови и ги запукаа со тешка артилерија од новите американски топови, Русите се повлекоа од Змискиот остров
Откако Украинците им потопија неколку бродови и ги запукаа со тешка артилерија од новите американски топови, Русите се повлекоа од Змискиот остров
ТХП: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да се откажат од деструктивните политики
ТХП: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да се откажат од деструктивните политики
Пендаровски за утре седница на Советот за безбедност – на дневен ред францускиот предлог
Пендаровски за утре седница на Советот за безбедност – на дневен ред францускиот предлог
УРЕДНИКОТ НА НЕЗАВИСЕН ВЕСНИК, ПОПОВСКИ ВО КОЛУМНА ЗА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Францускиот предлог е врвна дипломатска приказна како да се понуди решение за еден небулозен спор
УРЕДНИКОТ НА НЕЗАВИСЕН ВЕСНИК, ПОПОВСКИ ВО КОЛУМНА ЗА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Францускиот предлог е врвна дипломатска приказна како да се понуди решение за еден небулозен спор
Ковачевски: Македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со другите јазици во Европа, Македонскиот јазик ќе биде официјален јазик на Европската Унија. Нема никакви фусноти и дополнувања, тоа се лаги
Ковачевски: Македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со другите јазици во Европа, Македонскиот јазик ќе биде официјален јазик на Европската Унија. Нема никакви фусноти и дополнувања, тоа се лаги

Ковачевски: Хистеријата за францускиот предлог во земјава ја предизвикаа луѓе што се нарекуваат експерти

Извор на фотографија: Влада на РСМ
Премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција во Брисел рече дека е изненаден од тоа што во земјава хистеријата во врска со предлозите за надминување на спорот со Бугарија ја креираат луѓе кои се нарекуваат експерти и велат дека се познавачи на европската интеграција, пренесува „360 степени“.

„Се создаде голема хистерија во Северна Македонија. Јас посебно сум многу изненаден од тоа што луѓе кои се нарекуваат експерти и тврдат дека знаат како се одвиваат процесите на европската интеграција се тие што ја креираат најголемата хистерија во земјата. Произлезе дека тие не разбираат како се изработуваат предлозите, како тие се комуницираат, како тие предлози се споделуваат меѓу земјите членки и кандидатите. Или го правеа тоа затоа што имаат лажни дипломи или го правеа тоа за некои други интереси, се надевам дека тоа не се интереси на трети страни“, изјави премиерот Ковачевски.

Инаку, на оваа прес-конференција премиерот Димитар Ковачевски, по завршувањето на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Брисел, го отфрли францускиот предлог за кревање на бугарското вето и почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија со ЕУ. Тој нагласи дека предлогот во ваква форма е неприфатлив за него, за претседателот на државата, за Владата, за коалициските партнери, за институциите како и за граѓаните.

loading...

đánh bài đổi thưởng go88

sunwin bản chính thức Tải Sunwin trực tuyến 2022 - Sumwin đổi thưởng bản mới game bài sunwin