Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”

Ковачевски: Корупцијата чесните ги прави наивни, а нечесните снаодливи

Борбата со корупцијата и криминалот треба да биде во институциите кои се задолжени за тоа, како МВР, Обвинителството, судството и сите тие да сносат апсолутна одговорност за тоа што го работат, потенцира премиерот Димитар Ковачевски, во синоќешното интервју на Кала5. Поборник е за нулта корупција, тоа им го ставил до знаење и на своите сопартиици, но и на членовите во Владата. Премиерот е убеден дека само со функцонален систем може да има функицонални институции кои ќе одговорат на тој предизвик.

-Јас и во партијата, и во Владата кажав дека ќе се придржувам до принципот на нулта корупција. Корупцијата е најголемиот проблем во која било држава, таа прво го уништува системот на вредности во државата оние којшто се чесни ги прави наивни, а оние којшто се нечесни се сметаат дека се снаодливи. Јас никогаш нема да застанам во одбрана на некој за кој се смета дека сторил одредено дело. Исто така ќе повикам сите институции коишто се задолжени за борба против криминалот и против корупција корупцијата – МВР, Обвинителството коешто одговара пред Собранието, како и судскиот систем којшто е комплетно независен, дека треба да си го завршат својот дел од работата – рече Ковачевски.

Премиерот истакна дека институциите мора да бидат функционални, да ја зголемат транспарентноста и да ја зголемат ефикасноста во работењето.

loading...

gogoanime1. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime My Dress-Up Darling Episode 1

gogoanime1 GoGoAnime Fairy Tail

One Piece

GoGoAnime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 18

GoGoAnime DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO Episode 3